Dům Sluňákova v Horce nad Moravou slaví deset let od postavení. Otevře i loď Františka Skály

Nízkoenergetický dům Sluňákova v Horce nad Moravou na Olomoucku si připomíná deset let. Ačkoli tehdy budova patřila mezi průkopníky, slouží bez větších problémů dodnes. Centrum ekologických aktivit města Olomouce k výročí připravilo celodenní slavnost Sluneční dům – Sluňákov: 10 let životadárné energie.

Nízkoenergetická budova Sluňákova – centra ekologických aktivit města Olomouce si připomíná desetileté výročí celodenní slavností Sluneční dům – Sluňákov: 10 let životadárné energie. Zdroj: Sluňákov

Název akce je inspirovaný využíváním solární energie a neustálým zájmem škol i veřejnosti. „Bereme to tak, že naše programy by svým způsobem měly podporovat život a životní prostředí. Proto životodárný. Obecně prospěšnou společnost nemáme v názvu jen tak. Děláme aktivity pro školy, vypracovali jsme se na dost velkou kvalitu, a když něco nabídneme, během chvilky je to obsazené,“ řekl ředitel Sluňákova Michal Bartoš.

Dostat se do širšího povědomí organizaci pomohla právě i stavba, lidé si její činnost mohou spojit s konkrétním místem. „Dům byl poprvé stavěn podle regulí EU a byly obavy, že to bude hodně sledované. Proto nebyla kritériem ani nejnižší cena, což se později osvědčilo. Když teď vidím podobné novostavby, mají technické problémy a složitě se řeší reklamace. My jsme nic takového neměli, až na havárii, kdy se proděravělo potrubí vody,“ vzpomněl ředitel jedinou nepříjemnost.

Grand Prix architektů

Dodal, že největší hodnotou domu nejsou technologie, které jdou navíc rychle dopředu. Nicméně se díky nim daří ušetřit sto dvacet tisíc korun za rok. „Silnější je příběh vzniku. Takových staveb tenkrát moc nebylo, šli jsme do rizika. Zájem architektů byl ale nebývalý, došlo i k souznění se stavbyvedoucím,“ vzpomněl. Tým autorů Projektant Architekti za novostavbu získal po jejím dokončení v roce 2007 Grand Prix za architekturu.

Slavnosti začínají v sobotu 26. srpna v 9.30 hodin v Horce nad Moravou. Nabídnou několik komentovaných prohlídek včetně účasti autorů podoby domu, mezinárodní uměleckou dílnu nebo pečení chleba ve středověké peci. Od 13 do 16 hodin lze využít Dne otevřených dveří Domu přírody Litovelského Pomoraví a navštívit jedinečnou přírodní galerii pod širým nebem. Ve 20 hodin program uzavřou hudební vystoupení v Rajské zahradě Františka Skály. Podrobný program na webu Sluňákova.

Deset let od postavení si v sobotu 26. srpna připomíná nízkoenergetický dům Sluňákova – centra ekologických aktivit města Olomouce v Horce nad Moravou. Zdroj: Sluňákov