Romská pouť na Svatém Kopečku ukáže čurďi marikľi a další tradiční recepty

Romové z celé republiky zamíří v sobotu 16. září na společnou pouť na olomoucký Svatý Kopeček. Cílem je sdílet společně vlastní tradiční hodnoty a představením své kultury přispět ke sblížení romské menšiny s většinovou společností.

Romská pouť
Mše při Romské pouti. Foto: Charita Olomouc

Romská pouť 2017 má letos téma „Kořeny – rodina – smysl“. Dopolední duchovní program setkání na Svatém Kopečku zahájí v 10 hodin pěší pouť od kruhového objezdu ze Samotišek. Novinkou letošního roku je aktivní účast vystupujících tanečních souborů v průvodu. „Každý soubor si předem připravil ztvárnění jednoho z pěti témat jednotlivých zastavení. Rozjímat budou společně nad vlastními tradicemi, smyslem rodiny, romskou historií, silou vyřčeného slova i smyslem vlastního života,“ vysvětlila vedoucí střediska Khamoro Adéla Adámková.

Poutníky přivítá u Wolkerova kříže římskokatolický kněz romského původu Vojtěch Vágai. Do Olomouce se tak vrací toto léto již podruhé. Nedávno v krajském městě zažil atmosféru Celostátního setkání mládeže, kde účinkoval spolu s režisérem Jiřím Strachem ve večerní show Kněz v akci. „Těším se na romské děti a mládež z celé Moravy, na jedinečnou atmosféru pouti, kterou budeme mít příležitost spolu opět po roce zažít,“ sdělil římskokatolický kněz a ředitel českobudějovického diecézního centra mládeže Vojtěch Vágai.

Odpolední kulturní program přinese tance, zpěv a hudbu. Vystoupí známé romské hudební kapely a taneční soubory, například Janeček Band Malik z Brna, soubor Sdružení Romů na Moravě Lače Jilorka nebo Khale Jakha Charity Olomouc. Doprovodný program v ambitech bude věnován tradičním romským řemeslům, jako je košíkářství a kovářství. „Děti se budou učit i přípravě tradičních romských pokrmů, mohou se naučit připravit například klasické romské placky ‘čurďi marikľi,‘ přiblížila Adámková. Doprovodný program pro si vzala na starost Střední škola zemědělská a zahradnická Olomouc, která vyučuje kovářské řemeslo. „Žáci předvedou své umění a mistři oboru rádi zodpoví návštěvníkům případné dotazy. Účastníci si mohou vyzkoušet činnost kování, nebo si zakoupit již hotové výrobky“, dodala vedoucí střediska Khamoro.

Akci pořádá už podevatenácté Charita Olomouc. „Na Romskou pouť zveme nejen Romy, ale všechny, kteří se zajímají o romskou kulturu, zvyky a tradice,“ vybídla mluvčí charity Eva Štefková.