Stavba hráze vystěhuje zahrádkáře od Moravy. Chtějí se bránit

Kvůli ochraně jihu Olomouce před povodněmi má padnout zahrádkářská kolonie na pravém břehu Moravy. Radnice chce zahrádkářům z Nových Sadů nabídnout nové místo na nedalekém poli. Lidé z kolonie ale nevěří, že se podaří přípravy stihnout tak, aby se mohli přestěhovat a začít pěstovat.

Zahrádkářská osada u řeky Moravy na Nových Sadech v Olomouci. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Státní podnik Povodí Moravy předpokládá, že po získání všech povolení začne s přípravnými pracemi protipovodňových opatření na Nových Sadech na přelomu let 2018 a 2019. Olomouc se snaží přijít s náhradní lokalitou, která by měla vzniknout na poli u trati na Prostějov poblíž ulice Andělská a Kaprodromu. Zastupitelé už schválili úpravu územního plánu, protože nejdřív je nutné změnit užívání pozemků z orné půdy na individuální rekreaci. „Když nebude problém, dal by se změnit do konce roku 2018. Může to ale trvat. Územní plán nemá stanovená místa, kde by kolonie měly vznikat,“ řekl náměstek primátora Aleš Jakubec. Je také nutné vykoupit asi tři hektary pozemků za přibližně sedm set tisíc korun.

Někteří zahrádkáři jsou ale k plánům radnice skeptičtí. „Pokud město lokalitu nemá, je to celé na vodě. Do konce roku 2018 už jim to bude na nic. Protože jestli chtějí ve stejný rok na podzim likvidovat zahrady, kam by asi zahrádkáři své chatičky dali. Muselo by to být tak, aby nové místo na rušení zahrad navazovalo a lidé si věci mohli převézt,“ uvedla Marcela Gromnicová.

U čističky odpadních vod na břehu Moravy má zmizet stovka zahrad, bude se také kácet. Hráz na právé straně řeky zabere celý břeh. „Dojde k navýšení ochranné hráze, terén pak bude snížen v rozsahu půl metru až dva metry. Bohužel na místě, kde dnes leží zahrádkářské kolonie, bude vznikat ochrana obyvatel Olomouce před povodněmi a kolonie proto zanikne,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Lokalita Andělská, kde chce město pro olomoucké zahrádkáře vybudovat novou osadu jako náhradu za rušenou kolonii u řeky Moravy. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Lidé se domnívají, že jsou v právu a zvažují i žalobu. „Budeme se bránit, i kdybychom to měli dát k soudu, tam se tak rychle stavět nebude. Zahrádkáři si dobře pamatují povodně 1997, násep po čističkou tenkrát vodu udržel, chybělo třicet čtyřicet čísel. Domy vytopila spodní voda, ne vlna. Dělat takové šílené opatření na Moravě je nesmysl,“ argumentovala Marcela Gromnicová.

Ve smlouvě s městem má nicméně zahrádkářská osada roční výpovědní lhůtu. „Zní to možná hrozně, ale je tu vyšší zájem než zahrádkářská kolonie a tím je ochrana majetku, zdraví, životů lidí před povodní, navíc byla tato lokalita celou dobu vedena jako vodní dílo. Pokud lidé říkají, že to nevěděli, je to možné, ale my jsme to nezatajovali, vždy se mluvilo o tom, co zde bude,“ připomněl Jakubec. Koncem srpna na oznámení výpovědi zahrádkáři zatím čekali.