Kořalka z Hodonínska obhájila vítězství na Flora koštu

S titulem nejlepšího paliče odjel z olomouckého Flora koštu Miroslav Vaculík z Vřesovic na Hodonínsku. Stal se tak prvním obhájcem absolutního prvenství ve čtrnáctileté historii soutěže.

Absolutní vítěz Flora koštu Miroslav Vaculík (vlevo) s ředitelem Výstaviště Flora Olomouc Jiřím Uhlířem. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Do Grand Prix ovocných destilátů Flora košt se letos přihlásilo 322 vzorků z různých míst republiky, což znamenalo oproti loňsku nárůst o padesátku vzorků. V jedenácti hodnotitelských komisích pro jedenáct kategorií zasedlo 43 degustátorů zastupujících Unii destilatérů, Mendelovu univerzitu v Brně, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekce a výrobce ovocných destilátů. Klíčovými kritérii byla čistota, vůně, chuť, ovocný charakter a celková harmonie destilátu. Porotci nakonec vybrali jako absolutního vítěze Miroslava Vaculíka.

Opakovaně, i když těsně. „Jsem z toho přímo šokovaný. Je fakt, že jsem se stal absolutní vítězem i loni, ale každý rok je to vždy těžší. Obhájit letos bylo moc těžké a rozhodovaly desetinky. Jsem za to moc rád, hodně si toho vážím. Je to prestižní košt, rád do Olomouce jezdím,“ prohlásil vítez při přebírání ceny. Vzpomněl, že úroda byla letos slabší, i když třeba meruněk bylo ve Vřesovicích dost.

Další ročník bude podle vedení Výstaviště Flora Olomouc vyhlášen v červnu nebo červenci.