Ornitologové pořádají poslední exkurzi. V Tovačově budou pozorovat ptáky severní Evropy

Na pozorování severských druhů ptáků táhnoucích přes naše území se zaměří letos poslední ornitologická exkurze v Tovačově. Zájemci o pozorování ptactva se sejdou v sobotu 25. listopadu u sádek Hradeckého rybníka.

Moravský ornitologický spolek na střední Moravě zahájí exkurzi v 10.50 hodin, za příznivého počasí vezme účastníky i na štěrkopískovnu v Anníně a na štěrkovnu u Troubek.

Ornitologové se zaměří na pozorování severských druhů ptáků, kteří v tuto dobu protahují přes naše území k jihu. Účastníci by mohli vidět především severské husy, ostralky štíhlé, hvízdáky, hoholy, kulíky bledé a potápky rudokrké. „Navíc se na Hradeckém rybníku objevuje orel mořský, více než tisíc čejek chocholatých a desítky kulíků zlatých,“ uvedl za pořadatele Jiří Šafránek.

Kulíci zlatí žijí v tundře na severu Evropy. „Přes naše území pouze protahují při cestě na svá zimoviště, která mají v jižní Evropě. Kulíci se živí hmyzem v polích a na bahnech vypuštěných rybníků odpočívají ve společnosti stovek čejek chocholatých, které táhnou také do jižní Evropy,“ dodal ornitolog a připomněl, že Hradecký rybník je po výlovu částečně vypuštěný, a proto je ideální tahovou zastávkou severských bahňáků.

Kdo přijde později, může se k exkurzi připojit i na střední hrázi Hradeckého rybníka. „Vedoucím exkurze je zkušený ornitolog Adolf Goebel a k pozorování bude k dispozici i kvalitní stativový dalekohled firmy Meopta,“ zvou středomoravští ornitologové. V případě velmi špatného počasí se exkurze neuskuteční.