Vyškovský Koudelka mistrem světa v malé kopané. Vzbudil zájem i v USA

Fotbal zvládá hrát velký i malý. Zatímco v prvním Jan Koudelka obléká dres účastníka Moravskoslezské fotbalové ligy z Vyškova, ve druhém kope Superligu za skvadru Blanenska, a dokonce nastupuje i za národní tým. S tím v říjnu dosáhl velkého úspěchu – celkového triumfu na mistrovství světa v Tunisku.

Čeští reprezentanti v malém fotbale slaví zisk titulu mistrů světa. Foto: Facebook Asociace malého fotbalu České republiky

Na vítězném tažení české reprezentace se Koudelka podílel čtyřmi góly. Po finálovém utkání si zprvu ani neuvědomoval, k jakému počinu přispěl. „Ale při slavnostním ceremoniálu už mi to začalo docházet,“ usmíval se. „Vyhrát mistrovství světa je krásný pocit.“

Šampionát se uskutečnil na severu Afriky v tuniském městě Nabeul. Místní obyvatelé jsou v lecčems dost svérázní, což dokládá jejich přístup k úklidu. „Na pláži se válelo snad všechno, co šlo. Bylo to takové divné, s úklidem asi nikam nespěchají,“ překvapilo Koudelku. Do Tuniska se podíval podruhé v životě, teď si tam ale pobyl déle. „Prvně jsme tam s reprezentací byli na přátelském zápase, takže jsme tam byli jenom chvilku,“ konstatoval. Za dovolenou by se do africké země u Středozemního moře nehrnul. „Jsou lepší místa,“ soudí Koudelka.

Základní skupinou prošli Češi bez ztráty

Šampionát českým národní výběr zahájil vysokou výhrou nad Francií. Země galského kohouta ani jednou neskórovala, naopak inkasovala hned sedmkrát. Dvakrát se trefil i Jan Koudelka, který však z pohledu výsledku jednoznačné vítězství nepřeceňoval. „Francie má hodně kvalitní tým, což ukázala už na červnovém mistrovství Evropy v Brně. Chvílemi jsme nevěděli, kam dřív skočit, ale spadlo nám tam všechno,“ komentoval vstup do turnaje. Zároveň si pochvaloval, že se Česku povedlo vstřelit rychlé góly. „Pomohly nám.“

Turnajovou základní skupinu A Češi opanovali bez ztráty jediného bodu. Gól jim během tří zápasů dokázala vstřelit pouze Austrálie, proti níž se však pětkrát prosadili. Argentině pak nasázeli potupnou „desítku“.

To hlavní ale pro reprezentaci začalo až ve vyřazovacích bojích. Hned v osmifinále narazila na Brazílii, i s tou si ale zvládla poradit. „Před dvěma lety jsme s Brazílií prohráli ve čtvrtfinále a chtěli jsme jí to vrátit, což se povedlo,“ kvitoval Koudelka, jenž si skalpu soupeře zvučného jména stejně jako celý český tým patřičně váží.

Vyřazení Brazílie, Maďarska, Španělska i Mexika

Třetí branku do sítě Kanárků, jak se Brazílii přezdívá, měl na svědomí právě on. „Cením si každého gólu, ale důležitější je tým,“ zůstal skromný. Nepopíral však, že jeho přesný zásah znamenal vítanou pomoc. „Předtím jsme inkasovali ze standardky. Tímto gólem jsme na to hned odpověděli a vrátili se do dvoubrankového vedení,“ těšilo Koudelku. Trefou na 3:1 pro Čechy stanovil konečný výsledek utkání. Svěřenci trenéra Radka Pokorného poslali Brazilce domů.

Ve čtvrtfinále Koudelka a jeho spoluhráči narazili na Maďarsko. Duel s ním nakonec rozhodl jediný gól, o který se postaral univerzál českého mužstva Patrik Levčík. „Šancí jsme měli hodně, ale zase na druhou stranu při nás chvílemi stálo i štěstí,“ přiznal Jan Koudelka. „Není důležité, o kolik gólů vyhrajeme, ale že vyhrajeme,“ věděl. A přesně tak to pro měření sil s Maďarskem platilo.

V semifinále čeští Lvi 3:1 zdolali Španělsko, v bitvě o zlato pak vyzvali Mexiko. „Do toho zápasu jsme dali všechno. Hlavně jsme vstřelili góly a vzadu udrželi nulu. Hráli jsme jako tým a bojovali jeden za druhého,“ prozradil Koudelka hlavní důvod triumfu 3:0, kterým si česká reprezentace vydobyla titul mistrů světa.

Skvělí gólmani. Dohromady inkasovali jen třikrát

Na celém šampionátu přitom od soupeřů obdržela pouze tři branky. To byla zásluha zodpovědné obrany v čele s výborně chytajícími brankáři Jaroslavem Belladou a Ondřejem Bírem. „Vytvořili jsme výbornou partu, která nám vynesla zlato,“ rozplýval se Jan Koudelka, pro něhož je vítězství na mistrovství světa největším úspěchem v kariéře.

Jan Koudelka s pohárem pro vítěze světového šampionátu. Foto: Facebook Asociace malého fotbalu České republiky

Jeho výkonů na turnaji si navíc všimli i v USA, kde se malý fotbal hraje na profesionální úrovni. „Zatím ale nemám žádnou konkrétní nabídku, takže víc vám k tomu neřeknu. Vše je v jednání,“ uvedl Koudelka v půlce listopadu. Není  tedy vyloučené, že se z americké Major Arena Soccer League ještě ozvou.