Kroměříž zrušila rekreační poplatek. Chce podpořit cestovní ruch

Turisté ubytování v Kroměříží nemusejí od letošního ledna platit deset korun za takzvaný rekreační poplatek. Radnice tím chce podpořit turismus a získat přesnější data o tom, za čím lidé do města jezdí. Ubytovatelům naopak poplatky o něco vzrostly.

Panorama Kroměříže. Foto: město Kroměříž

Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt byl dosud deset korun za osobu a započatý den. Hosté ho platili prostřednictvím ubytovatele. Když zastupitelé koncem minulého roku schvalovali novou vyhlášku o místních poplatcích, částku vybíranou od návštěvníků z ní úplně vypustili.

Radnice: Propagace musí být cílená

„Zrušení poplatku vnímáme jako krok podporující rozvoj cestovního ruchu, vstřícný k poskytovatelům služeb i k samotným turistům, a zároveň vedoucí k efektivnější práci města, účinnější a cílenější propagaci, která vede ke stabilně příznivé návštěvnosti města,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Kroměříž není první město, které se takto rozhodlo. „Podle vyúčtování poplatku není možné reálně zjistit, zda host skutečně přijel za rekreací nebo ne. Z tohoto důvodu některá města od vybírání rekreačního a lázeňského poplatku upustila, pokud se skutečně nejedná o lázeňské město, nebo rekreační oblast. V tomto ohledu chceme využívat informace od ubytovatelů nejen k výběru poplatku, ale především k získání přesnějších statistických dat,“ doplnil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Ubytovatelé připlatí dvě koruny

Poskytovatelé ubytování platili za každé obsazené lůžko dvě koruny. Tento poplatek zůstává dál, jen se u něj mění sazba ze dvou na čtyři koruny. „Dvoukorunová sazba byla natolik symbolická, že se s ohledem na administrativní nároky pohybovala na hranici smysluplnosti. V jiných srovnatelných městech vybírají mezi čtyřmi a šesti korunami a z tohoto pohledu zůstáváme i nadále mezi nejvstřícnějšími městy,“ vysvětlil Zrna.