Olomoucké infocentrum v novém, opravy radnice pokračují. V plánu je návrat slunečních hodin

Olomoucké infocentrum se po tříměsíční pauze začátkem ledna vrátilo do podloubí radnice na Horním náměstí. Místo, kam ročně zamíří na 190 tisíc návštěvníků, se na úkor zrušené kanceláře zvětšilo o třetinu. Nově v něm lidé najdou chladící box s regionálními potravinami, který doplnil tvarůžkový automat.

Stavební úpravy infocentra jsou součástí několikaleté rekonstrukce radnice, do které se předloni pustilo vedení města. „Stejně jako nás překvapovaly věci při opravách radniční střechy, museli jsme se i v infocentru potýkat s tím, že se nachází v prostorách radnice, jejíž základy jsou až středověké. Jedním z témat byla třeba elektroinstalace. Výsledkem je také modernizovaný a vstřícnější mobiliář infocentra,“ řekl investiční náměstek primátora Filip Žáček.

S náklady ve výši zhruba dvou milionů korun pomohla Olomouci dotace z Evropské unie, která městu ušetřila asi 700 tisíc korun.

Zájem Asiatů o Olomouc stoupá

Za minulý rok v informačním centru napočítali 190 tisíc návštěvníků. „Dělíme je na anglicky, německy, slovensky a polsky mluvící, dále nerozlišujeme. Někteří ví, kde se ocitli, znají Olomouc, hlavně cizinci z Asie ale nemají příliš ponětí, co zde mohou vidět, těm se věnujeme nejvíce,“ uvedla vedoucí centra Jitka Lučanová.

Právě počet turistů z Asie v poslední době roste. „Návštěvníci v Olomouci obecně přibývají, mezi lety 2016 a 2017 určitě o deset procent. Přijíždějí více lidé z Korey, Japonska, Číny, rádi objevují Českou republiku. Nejvíce ale samozřejmě jezdí Češi a Slováci,“ dodala Lučanová. Výrazně k tomu přispělo, když se Olomouc objevila v žebříčku průvodce Lonely Planet, který ji v roce 2014 zařadil mezi skryté poklady Evropy. „Zpráva se objevila všude a plno lidí stále podle takového hodnocení vybírá,“ zmínila vedoucí informačního centra.

V přestavěných prostorách, které se rozšířily i na místo bývalé kanceláře, zůstal oblíbený automat na tvarůžky, přibyl k němu i box s místními sýry nebo pivem. Stejné jsou i služby, navíc se vrátil jeden počítat pro veřejnost připojený k internetu.

Jagelonské erby i sluneční hodiny

Ačkoli zázemí pro turisty je hotové, řemeslníci budou na radnici pracovat ještě několik let. „Nyní dokončujeme projekt na rekonstrukci, který má například na některé z rohů radnice opět umístit historické sluneční hodiny. Byl bych rád, aby se na schodiště směrem k Arionově kašně vrátila polychromie erbů, které se tam nacházejí, vyvedených v době vlády Jagelonců. Do budoucna by také měla být opravena radniční věž včetně expozice s ní související,“ sdělil náměstek Žáček.

Vedení Olomouce chce, aby stavební práce skončily do roku 2023, což je termín pro čerpání dotací. „Za sebou už máme rekonstrukci střechy a krovu, s tím související také rekonstrukce věžiček na straně radnice u orloje, které budou dokončovány letos na jaře 2018. Souběžně s rekonstrukcí infocentra probíhalo nové řešení vstupu do radnice od budovy divadla, kde například zmizely některé bariérové prvky,“ zmínil Žáček.