Muzeum umění otevře Central premiérou Miroslava Krobota

Prostory bývalého olomouckého kina Central se opět otevřou veřejnosti. Podle odhadů v roce 2020. Plánovanou rekonstrukci potvrdilo Muzeum umění Olomouc, padesátimilionovou investici už schválilo Ministerstvo kultury.

Sál kina Central před rekonstrukcí. Foto: Zdeněk Sodoma/MUO

S rozsáhlou opravou Centralu v suterénu muzea se začne za několik měsíců. „V prvním pololetí letošního roku bychom rádi provedli nezbytná výběrová řízení, abychom nejpozději po prázdninách mohli začít rekonstruovat. Celkové práce jsou součástí dlouhodobé obnovy budovy muzea a měly by být hotovy do dvou let,“ představil záměr ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

Od 200 do 450 diváků

Multifunkční sál bude sloužit divadelním představením, filmovým projekcím i dalšímu živému umění. Přesune se do něj činnost stávajícího Divadla hudby. „Kapacita sálu bude proměnlivá podle konfigurace hlediště-jeviště, kterou uspořádáme dle potřeby konkrétního představení,“ přiblížil vedoucí produkčního oddělení Alexandr Jeništa. Základní uspořádání bude disponovat místy pro dvě stě diváků, prostor půjde ale i zcela vyklidit a získat plochu pro zhruba čtyři sta padesát stojících návštěvníků během středně velkých koncertů. „Sál bude možné také opticky zmenšit pro potřeby komorních produkcí loutkového divadla či přednášek,“ dodal Jeništa.

Kino Central, září 2013. Foto: Lumír Čuřík

Z technického hlediska přinese rekonstrukce mnoho nového. Zejména zvýšení komfortu pro diváky oproti Divadlu hudby a počítá také s pořízením moderní techniky splňující nároky současných uměleckých produkcí. Nové podoby se dočkají také další prostory. „Zázemí pro účinkující jako herecká šatna a oddělené sociální zařízení konečně vytvoří z Centralu standardní prostor pro prezentaci živého umění,“ doplnil Jeništa.

Propojení budovy v Denisově = jeden dům umění

Pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí bude zbudován výtah, kterým se dostanou z přízemí Muzea umění přímo do předsálí, v němž bude večerní pokladna, sociální zařízení, šatna a také občerstvení.

„Stavební práce musí skončit v roce 2019. Počítáme s fází určitého zkušebního režimu. Rádi bychom v prvním pololetí následujícího roku otevřeli pro veřejnost. Jestli se to podaří již na jaře, zatím nevíme, ale určitě bychom chtěli nejpozději v září zahájit novou sezonu 2020/2021,“ uvedl k odhadovanému harmonogramu ředitel Michal Soukup.

Alexandr Jeništa chápe celkovou vizi jako součást komplexního vývoje instituce. „Podstatné je, že vše vzniká v kontextu fungování celého Muzea umění Olomouc. Lze říci, že rekonstrukcí se budova v Denisově ulici po mnoha desetiletích zcelí a stane se z ní jeden dům umění. Budeme se nadále věnovat prezentaci živého umění, tak, jak to Divadlo hudby dělá více než čtyřicet let. Jen s prostorovými a technickými standardy, které nás od stávajícího provozu výrazně posunou,“ uzavřel.

Jeho slova dokládá také chystaný autorský projekt režiséra Miroslava Krobota, který vznikne přímo pro prostor Centralu. Spolupracovat na něm bude s Lubomírem Smékalem, společně napsali scénář k filmu Kvarteto natáčeného v Olomouci.

Myšlenka rekonstrukce kina pro potřeby Divadla hudby pochází z roku 1992 (architekt Jan Konečný) a znovu se objevila v roce 2006 (architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla) poté, co kino přestalo fungovat. Ke skutečné realizaci se přistupuje až nyní, po fúzi Divadla hudby s Muzeem umění. Projekt architekta Michala Sborwitze vychází z podoby poslední větší rekonstrukce z roku 1943. Zachována bude dispozice prostoru včetně ponechání balkonu.