Režisér Krobot k plánům v novém Centralu: V Olomouci cítím nevyužité zázemí a tvůrčí potenciál

Divadelní život v Olomouci čeká jedinečná příležitost. Svůj autorský projekt zde chystá režisér Miroslav Krobot a psycholog Lubomír Smékal. Dvojice blízkých přátel uvedla filmy Díra u Hanušovic a Kvarteto. Na podzim měla v pražském divadelním prostoru Jatka78 premiéru jejich inscenace Honey, v níž se mísí činoherní divadlo s akrobacií. Na překročení hranic činohry bude duo pracovat také v olomouckém Centralu. Podrobnosti přibližuje režisér Krobot v rozhovoru pro Hanácké noviny. 

Miroslav Krobot (uprostřed) a Lubomír Smékal (vpravo) při besedě Davida Hrbka v Divadle hudby DH v DH. Foto: Tereza Hrubá/MUO

Máte už s Lubomírem Smékalem téma pro vaši autorskou inscenaci?

Jsme zatím v situaci, kdy si říkáme různé příběhy. V mém případě jsou to blízké náměty, které bych chtěl realizovat. Luboš má zase spoustu příběhů ze své praxe. Inspirací směřujeme k jednomu tématu a to je hřích a odpouštění. Rámec budou vztahy. Představujeme si, že inscenace bude pro šest až sedm herců a to na pomezí divadla. Hodně autentického a s různými výrazovými prostředky. Nyní máme rok, abychom dali dohromady scénář. Premiéra se bude odvíjet od možností zkoušení a termínu otevření Centralu.

Proč jste si vybrali právě Central?

Je to ideální prostor, kapacita do dvou set diváků je ještě natolik intimní, že lidé jsou si blízko, což je předpoklad takového projektu. V Centralu jsme byli a dovedu si představit, že je rozměrově správný. Podle návrhů, které jsem viděl, jsem přesvědčen, že bude mít atmosféru a je architektonicky velmi zajímavý. Beru v potaz variabilní možnosti, bude možné hrát různými způsoby. Slibuji si od toho, že by se to na večer stalo centrem, kde lidé rádi stráví čas a zůstanou i chvíli sedět a mluvit o tom, co viděli.

Půjde o jednorázový projekt nebo počítáte s dalším pokračováním?

Bylo by úžasné, kdyby z toho vznikla řada tří premiér, každý rok jedna inscenace. To už nabízí hlubší výpověď a širší záběr. Bude také záležet na financích a zájmu lidí. Říkali jsme si, že by to mohlo být jistým způsobem atraktivní, tím nemyslím podbízivé. Jestli se nám povede zajímavý divadelní výraz nebo jazyk, kterým budeme komunikovat s diváky. Z divadelního hlediska mě teď nejvíce láká pokusit se o něco, co je nečekané a co není pro divadlo běžné. Hry, které jsem chtěl inscenovat, jsem již udělal. Přiznávám, že existující texty mne dnes tolik nevzrušují.

Jaké herce máte v plánu přizvat? Objeví se někdo z Dejvického divadla?

Stál bych o to. Budou tam dva tři herci, na které by diváci „slyšeli“ a kteří jsou pro mne zárukou inspirace. A pak bychom možná rádi vyhlásili konkurz pro zájemce. Nemusí být všichni herci, lákalo by mne, kdyby to byly zajímavé osobnosti, které nemají herectví jako profesi. Bude se to také odvíjet od termínů zkoušení a jiných závazků. Inscenace bude čistě autorská včetně přispění herců. Strukturu budeme mít připravenou, nejzajímavější by mělo být zkoušení a vymýšlení.

Bude přesah spočívat v konfrontaci profesionálních herců s nehereckými osobnostmi?

To by mě lákalo, vzájemná korekce těchto lidí, a nároky, se kterými se do té doby třeba nepotkali. Neměli by se bát vyjádřit a jít do sebeprezentace a výpovědi. Proto by to mělo být otevřené na hranici divadla a performance. Nikoliv poetika s jedněmi pravidly, ale příběh by to být měl. Začali bychom zřejmě s jeho vyprávěním od středu a pokračovali jak do současnosti, tak do minulosti. Diváci by měli být v očekávání, být překvapováni a znejisťováni. Mělo by je to bavit a přitom být z jejich strany také aktivní.

V předloňském roce jste v Olomouci natáčel film Kvarteto. Co vás zde láká pro další práci?

Já mám opravdu Olomouc rád. Cítím tu nevyužité zázemí, třeba i divácké, a tvůrčí potenciál ve městě. Je mi tu dobře a v neposlední řadě zde žije Luboš. Pro to, co chceme společně dělat, mi přijde varianta Olomouc a Central jako ideální. Bude tu klid na práci, budou to dělat lidé, kteří opravdu chtějí a budeme mít doufám i nějaký prostor věci měnit. Z praktického hlediska je to výhoda, vždyť chalupu mám padesát kilometrů odtud.