V prázdném kině Lípa vzniká sborový dům olomouckých baptistů

V 19. století oblíbený hostinec U města Olomouce, později kino Lípa, teď sborový dům baptistů. Několik let prázdná budova nedaleko centra Olomouce na třídě Svornosti má od podzimu sloužit pro bohoslužby, dětské centrum a menší kulturní akce.

Poté, co Olomouc v roce 2010 prodala kino Lípa soukromníkovi, jsou baptisté už čtvrtým vlastníkem. Jako první ovšem své plány dotáhnou. Loni se ve vystěhovaných prostorách s navlhlými stěnami pustili do přestavby, skončit by měli letos před koncem roku.

Důvodem, proč baptisté budovu nedaleko nádraží Olomouc – město koupili, bylo chybějící zázemí. Nyní se scházejí v BEA centru na třídě Kosmonautů. „Bude to naše deváté nebo desáté působiště za pětadvacet let. Už před rokem 1993, kdy jsme oficiálně vznikli, jsme existovali jako stanice sboru naší církve ze Šumperka. Od 60. let k nám jezdili kazatelé na nedělní odpoledne. I když tenkrát mluvili k malému hloučku tří rodin. Tehdy jsme se setkávali v prostorách Církve bratrské v Mariánské ulici,“ přibližuje začátky kazatel Bratrské jednoty baptistů v Olomouci Petr Coufal.

Konec rekonstrukce jako dárek k výročí

Ze Štítného ulice se na novou adresu přestěhuje také rodinné centrum Provázek, které bude užívat hlavně první patro. Sál, kde stávaly sedačky kina, bude využitelný více způsoby. „Chtěli bychom, aby umožňoval i kvalitní projekce. Nebude to pro nás ale prioritou, i když je spousta křesťanských filmů, které se do normálních kin nedostanou a tady by prostor měly. Je možné, že budeme sál i pronajímat, zatím je na to ale brzy,“ čeká Coufal na zkušební provoz společenství po dokončení rekonstrukce. Tu by chtěl mít sbor za sebou na podzim, kdy oslaví pětadvacáté výročí založení.

Křtitelnice bude ve staré ledárně

Při rekonstrukci nejméně sto třicet let staré budovy na zedníky čekala různá překvapení. Například se pod omítkou ukrývaly původní klenby z dob, kdy tu do roku 1946 byla restaurace s tanečním sálem a velkými okny do dvora. Dům byl například kuchyní propojen s tím sousedním. „Jelikož jakožto baptisté křtíme dospělé lidi, budeme mít pod pódiem křtitelnici, tedy bazén zhruba jeden krát dva metry. Jde o prostor, který prý mohl kdysi sloužit jako ledárna. Je tam i odtok vody,“ přidává další historickou pozoruhodnost kazatel.

Dodává, že rekonstrukci vítají i sousedé, které nečeká rušné kulturní centrum nebo kasino. „Velikostně je to pro nás ideální prostor, navíc máme potenciál pro růst. Dnes je nás asi 85, plus přibližně čtyřicet dětí. Vedeme také padesátičlenný pěvecký sbor Fusion,“ vypočítává Petr Coufal. Situaci s parkováním by podle něj v lokalitě oživení domu komplikovat nemělo, protože nejvíce rušno zde bude o víkendech, kdy je parkovacích míst v okolí dostatek.