Olomouc má po 25 letech další strom Olgy Havlové. Jeden vysadí i v Topolanech

Letos by se Olga Havlová dožila 85 let. Výročí si organizace Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové připomíná vysazením pětaosmdesáti stromů. Inspiroval se rokem 1993, kdy bývalá první dáma zasadila v Dětském centru v olomoucké části Topolany sazenici, ze které je dnes košatá lípa. Dva nové stromy budou růst právě v Olomouci.

Foto: Blanka Martinovská
Vzpomínka na Olgu Havlovou. Foto: Blanka Martinovská

Slavnost v zahradě si v Topolanech obecně prospěšná společnost DC 90, dříve Dětské centrum, připravila na poledne v pátek 20. dubna. Bude to přesně po pětadvaceti letech od návštěvy manželky Václava Havla v Topolanech. „Tehdy v zahradě DC 90 zasadila lípu, z níž je za čtvrt století dospělý strom. Místu, kde roste, se říká Sad dobré vůle. Považujeme tedy za vhodné v den, kdy si připomínáme návštěvu Olgy Havlové u nás, Sad dobré vůle rozšířit. Osobně bych byl velmi rád, kdybychom tímto gestem pomohli rozšířit ve společnosti i opomíjené hodnoty, které společně se svým manželem v české společnosti zasadili,“ řekl pracovník DC 90 Jiří Přivřel.

Dodal, že akce je veřejná a zúčastnit se může kdokoli. „Přijedou představitelé Výboru dobré vůle, pozvali jsme i významného, nám milého hosta, avšak rozhodli jsme se konkrétní jména neuvádět. Pokud se někdo rozhodne přijít, ať přijde za námi, k lidem s postižením, pro vzpomínku na Olgu Havlovou a jako vyjádření své dobré vůle. Akce tak bude mít průběh neformálního, přátelského happeningu,“ doplnil Přivřel.

Foto: Blanka Martinovská
Lípa velkolistá bude v Holickém lese připomínat Olgu Havlovou. Foto: Blanka Martinovská

DC 90 jeho nestátní nezisková organizace, která od počátku devadesátých let nabízí sociální, zdravotní a výchovně-vzdělávací služby lidem s postižením. Pro uživatele sociálních služeb zřizuje denní stacionář a chráněné dílny, pro žáky se speciálními potřebami pak základní a střední školu.

Druhý ze stromů pro Olgu Havlovou, který poroste na Hané, vysadili 13. března v Olomouci v prostoru poblíž ulice Šlechtitelů, kde vzniká Holický les. „Máme obrovskou radost, že se dobrá myšlenka stává v Olomouci skutečností. Tady a teď se propojuje minulost s budoucností. Olga Havlová předala způsobem svého života nadčasový odkaz. Vznikající sportovně-rekreační prostor bude patřit našim dětem,“ uvedla Ivana Kalodová ze Spolku pro Holický les.