Postavil plachetnici, která umí natáčet plachty a střílet z děl

Největší a zároveň nejmladší lodí na olomoucké výstavě For Model byla napodobenina historické plachetnice Golden Hind modeláře Petra Šebesty. Třiadvacetikilovou repliku dokončil v únoru, dva týdny před zahájením. Práce na plavidle korzára Francise Drakea, které pluje a umí střílet z děla, zabrala dva tisíce hodin, tedy zhruba čas od předchozí výstavy.

Petr Šebesta strávil na modelu lodi Golden Hind rok práce. Foto: Ondřej Komárek

Na loňské výstavě Petr Šebesta prohlásil, že letos přiveze Golden Hind (česky Zlatou laň), loď anglické královny Alžběty I., pro níž se Drake plavil. Začal na Josefa, skončil o něco dříve než po roce. „Pracoval jsem na ní každý den. Jako vždy jsem začínal trupem. Kostra se musí takzvaně oplaňkovat, trup je z malých nosníčků, ze špejlí. Skutečná loď se také tak dělala, obouchávala se deskami. Mám stejný způsob stavby, akorát v menším měřítku,“ popisuje modelář.

Věrnost předloze je veliká

Na věrnosti předloze si zakládá, takže i když vymodeloval z moduritu figury námořníků, vymaloval jednoho z nich podle obrazu Franice Drakea i s vousy.

Výhodou je nicméně možnost používat moderní materiály, takže v trupu lodi je polystyren, který pomáhal držet tvar a zároveň nepouští vodu dovnitř. Plachetnice je totiž určená na vodu. Když nefouká vítr, pohání ji lodní šroub.

Natáčení plachet je na dálkové ovládání, novinkou oproti předchozím modelům je také osm funkčních kanonů. „Plním je střelným prachem, akorát místo klasických kulí tam je papír. Rány to ale dělá, jak má. Každé dělo můžu odpálit zvlášť. Je to takový můj vynález, testuji to a zatím to střílí,“ říká Šebesta ke svému nápadu, kdy používá odporový drát.

Ačkoli na to loď nevypadá, váží 23 kilogramů. Kvůli stabilitě je v ní nalito třináct kilo betonu. Dříve do lodí vkládali kameny.

Modelář Petr Šebesta s lodí Golden Hind. Foto: Ondřej Komárek

Modely zabírají místo v bytě

Petr Šebesta je samouk, k modelařině ho přivedl otec, také modelář. Ještě předtím mu učarovaly dekorační lodě, které si vyráběl jeho dědeček, povoláním stolař. Celý život ho drží záliba v letadýlkách, přibližně před deseti lety se pustil i do plavidel. „Musí asi být nějaké nadání, ale dají se sehnat i stavebnice, i když jsou pěkně drahé. Já mám ale vlastní konstrukci, kus po kusu, koupené není nic,“ ukazuje, že stačí plánek lodi stažený z internetu a vlastní odhad na měřítko. Plachetnici sestavil v poměru 1:18.

Na výstavě v pavilonu A olomouckého výstaviště větší loď nebyla. Autor o sobě se smíchem prohlašuje, že je megaloman, malé modýlky ho neoslovují. „Když jsem Golden Hind dokončil, ani jsem si neoddychl, spíš jsem si řekl, co teď. Pořád mě to baví. Dělal bych další, ale nemám staré modely kam dát, doma zavazí. Na jednopokojový byt je toho hodně,“ zvažuje člen Klubu lodních modelářů Olomouc, co teď.