Na Bágráku budou pláže, rybáři i spolky mohou zůstat

Vyznavače koupání pod širým nebem potěší úpravy okolí Hrubého rybníka v Kroměříži známého jako Bágrák. Na břehu má vzniknout občerstvení s toaletami, u vody budou mola a písčité pláže.

Bágrák leží asi kilometr od centra města ve východní části Kroměříže. Nedaleko vede naučná stezka Hráza a frekventovaná cyklotrasa podél řeky Moravy. „Bágrák je hojně využíván k rybolovu a v létě také jako přírodní koupaliště, byť pouze na vlastní nebezpečí. Kvalita vody v někdejší štěrkovně totiž nesplňuje hygienické normy a při koupání v Hrubém rybníku odvážlivci riskují vážné poškození vlastního zdraví,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondráček.

Navrhovaná podoba okolí Hrubého rybníka. Foto: Město Kroměříž

Město pracuje na studii, jak lokalitu upravit. Zlepšení by se mělo týkat i vody. „Studie zahrnuje vybudování sezonního občerstvení s toaletami i skladem na mobiliář, mola na loďky a úpravu travnatých i vybudování písčitých pláží. Součástí budou také úpravy zeleně. Zabýváme se i možnostmi, jak zlepšit kvalitu vody v Bágráku,“ popsala vedoucí odboru rozvoje města Soňa Mertová. Konkrétní návrhy město zveřejní po dokončení studie.

I po úpravách bude rybník sloužit rybářům i spolkům, které tu působí. „Uvědomujeme si, že jiná přírodní vodní plocha poblíž města není. A co se parků týče, Podzámecká zahrada a Květná zahrada zase mají jiný charakter než rekreační. V Bágráku vidíme obrovský potenciál a rádi bychom jej v budoucnu veřejnosti více otevřeli,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.