Olomoucká zoo otevřela pavilon Kalahari. Žije v něm hrabáč, čeká se na medojeda

První jedovatý had v kolekci zvířat, těžko sháněný hrabáč, oblíbené surikaty. Olomoucká zoologická zoo otevřela koncem druhého květnového týdne africký pavilon Kalahari. Zbývá obsadit ubikaci medojeda, kterého chce zoo letos dovézt z Afriky.

Olomoucká zoo otevřela africký pavilon Kalahari postavený za 15 milionů korun. Foto: Ondřej Komárek

Pavilon zoo obsadila druhy, které nepatří mezi běžně chované. „Sehnat tyto kategorie zvířat je obtížné. Nejprve se nám podařilo získat samce hrabáče z Jekatěrinburgu, z Uralu. Doprava a zajištění veškerých dokumentů pro přesun zvířata z Ruska trvala bezmála tři roky. Potom se nám povedlo dopárovat samici hrabáče ze zoologické samici z Prahy. Tam už byl přesun bezproblémový,“ řekl ředitel Zoologické zahrady Olomouc Radomír Habáň.

Chybí dovézt medojeda kapského. „O toho se snažíme už minimálně 2,5 roku. Máme už přislíbený mladý, perspektivní chovný pár, ale bohužel jde o dovoz z Afriky, což je komplikovaná záležitost. Očekáváme, že by měl letos přijít,“ doplnil ředitel.

Surikaty žijí v imitaci pouště. Nad nimi poletují snovači. Foto: Ondřej Komárek

Do domova hrabáčů je vidět přes sklo

V pavilonu si od dubna zvykali také surikaty, veverky kapské, tři druhy snovačů – ptáků, kteří žijí pod stropem nad imitací pouště se surikatami. Pavilon doplňuje expozice terárií, kde jsou plazi a bezobratlí živočichové z oblasti Kalahari. K vidění jsou kruhochvosti, mnohonožky, plochoještěři, užovky domácí i kobřík kapský, první jedovatý had v olomoucké zoo.

Zbývá dodělat venkovní výběh surikat, kde zatím chybí umělý baobab, který bude od podzimu dominantou prostoru. Ze stromu budou moct malé šelmy hlídkovat a dávat pozor na skupinu.

Hrabáčům kapským dělají společnost damani skalní. „Zvířata jsou to velmi rozdílná – poměrně velcí hrabáči pochopitelně obsadili přízemí, kde mají hned u skla svou vytápěnou jeskyňku osvětlenou červenou žárovkou. Barevné světlo je neruší při spánku, ale zároveň umožní návštěvníkům vidět je i ve dne, ze kterého velkou část tráví právě spaním,“ přiblížila mluvčí zoo Karla Břečková. „Damani, ač příbuzní slonům, jsou nevelcí býložravci připomínající spíše velké morče. Nehtovitá kopýtka na konci prstů jim pomáhají skvěle šplhat, v expozici jsou díky tomu nejčastěji k vidění v horním patře umělých skal,“ zmínila mluvčí, kde zvířata hledat.

Užovka domácí výjimečně venku z terária. Foto: Ondřej Komárek

Stavba pavilonu přišla na 15 milionů korun, o které se zoo na Svatém Kopečku podělila s městem. „Snažíme se i za pomoci investic z městského rozpočtu pomáhat zoologické zahradě, aby mohla pravidelně přicházet s něčím novým. Sama zoo nám to usnadňuje tím, že je schopna nemalou část nákladů na takové akce pokrýt ze svého vlastního rozpočtu,“ dodal investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Pavilon Kalahari je jen jednou z několika novinek, které zoo v příštích měsících plánuje. Chystá se také například rekonstrukce a modernizace obří voliéry. „Chceme ji udělat průchozí, pustit návštěvníky dovnitř. Díky rybníčku ve voliéře se nabízí místo pro mokřadní ptáky z Evropy a Asie. Věřím, že se nám ji povede v příštím roce zpřístupnit,“ uvedl Habáň. Chystá se také otevření další části safari, tentokrát zaměřené na Severní Ameriku.

Olomoucký primátor Antonín Staněk (vlevo) a jeho náměstek Filip Žáček krmí surikaty při otevírání pavilonu Kalahari veřejnosti. Foto: Ondřej Komárek

Primátor: Parkování na Svatém Kopečku je dluh města vůči zoo

Návštěvnost se v posledních letech pohybuje kolem 350 tisíc. Vedení zoologické zahrady věří, že nové atrakce by mohly čísla posunout nahoru. „Začátek sezony je velmi zajímavý, momentálně máme 110 tisíc návštěvníků, což je ve srovnání s předchozím rokem o 25 tisíc návštěvníků více. Přikládáme to pěknému počasí a tomu, že lidé jsou ochotni i více utrácet. Dřívější návštěvnosti se pohybovaly kolem 400 tisíc návštěvníků za rok,“ řekl ředitel zoo s tím, že za poklesem jsou nová turistická lákadla v okolí.

Olomoucká radnice chce zoo pomoci vyřešením parkování. Nízká kapacita míst trápí zoologickou zahradu i obyvatele městské části. „Nedořešená otázka dopravy a parkování je velký dluh vůči zoo. V tom má zoo obrovský handicap. Do konce volebního období už se to nepodaří, ale určitě to bude téma pro příští čtyři roky. Zoologická zahrada by si to zasloužila, nebude to ale jednoduché řešení,“ poznamenal primátor Antonín Staněk.