Na hasiče v Olomouci čekalo 315 schodů. V náročné soutěži hledali toho nejtvrdšího

Sprintovat s požárními hadicemi, tahat závaží, osmdesátkrát udeřit těžkou palicí, vláčet se s figurínou, vystoupat na lešení a nakonec vyběhnout do osmnáctého patra. To vše muselo zvládnout na sto hasičů, kteří se začátkem května sjeli do Olomouce, kde mezi sebou hledali toho nejodolnějšího. Nejrychlejší čas byl 5 minut a 19 vteřin. Mezi nejlepší se dostal i zástupce hasičů Olomouckého kraje.

Hadice musel hasič uchopit za proudnice a rozvinout je. Následně je smotal a uložil do boxu tak, aby z něj žádná část nevyčnívala. Foto: Ondřej Komárek

Na start fyzicky velmi náročné soutěže TFA (z anglického Toughest Firefighter Alive, česky volně Nejtvrdší hasič na světě) se před Regionálním centrem Olomouc postavili profesionální, dobrovolní i podnikoví hasiči. Přijeli také čtyři závodníci z Polska.

„V Olomouci se letos představilo to nejlepší z TFA, co nám může Česká republika nabídnout. Přijelo třináct členů dvacetičlenné reprezentace Hasičského záchranného sboru ČR v disciplínách TFA a předvedlo nám, co je to TFA na světové úrovni. Absolutním vítězem soutěže se stal Michal Brousil z HZS Jihočeského kraje, který trať zdolal s fantastickým časem 5:19,32,“ přiblížila mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Po startu soutěžící doběhl k připravené požární stříkačce, na ni napojil dvě hadicová vedení. Foto: Ondřej Komárek

Právě krajští hasiči se zvládli v soutěži také ukázat. „Byli jimi Michal Přecechtěl z požární stanice v Olomouci a Martin Plšek z požární stanice v Přerově, kteří se dlouhodobě drží na špici závodníků v soutěžích TFA. Michal Přecechtěl obsadil bronzovou příčku a Martin Plšek získal 4. místo v kategorii B. Ani mezi závodníky do 34 let se olomoučtí hasiči neztratili. Pavel Popelka z požární stanice v Olomouci se umístil na 14. místě a Luboš Ptáček obsadil krásné 17. místo,“ doplnila Hacsiková.


Zajímavosti TFA Olomouc 2018
  • váha dýchacího přístroje: minimálně 9,5 kg
  • váha kompletní zátěže, kterou hasič nese (dýchací přístroj, přilba, opasek, kompletní zásahový oblek): asi 18 kg
  • počet schodů v Regionálním centru Olomouc: 315
  • váha figuríny: 80 kg
  • bariéra: 3 m
  • nejrychlejší čas na trati: 5:02,7 – Lukáš Novák – TFA Olomouc 2012

Zdroj: HZS OL