Kultovní místo pod komínem Záhlinického pivovaru znovu ožije hudebním festivalem

Tohle místo má bohatou historickou tradici. Pod pivovarským komínem v Záhlinicích u Hulína se lidé scházeli už před více než 100 lety. Setkání závodních rad, sokolská cvičení nebo oslavy konce druhé světové války s vojáky teď vystřídal hudební festival.

Pivovar Záhlinice na Kroměřížsku. Foto: archiv Hanáckých novin

Jeho název je příznačný – Pod Komínem. V Záhlinicích se koná pravidelně od roku 2011 a jinak tomu nebude ani letos. Bohatý program přichystali organizátoři na pátek 22. a sobotu 23. června.

„Rádi znovu navážeme na historický odkaz našich předků, kteří se v pivovaru setkávali a společně se bavili,“ těší se jednatel Záhlinického pivovaru Aleš Přinosil. Poukazuje přitom na prostranství kolem pivovarského komína z konce 19. století.

Vysoká cihlová stavba nechyběla u toho, když v roce 1896 uvařili v Záhlinicích první várku piva. Klasickým způsobem a zároveň ve varně na tehdy moderní parní ohřev. Takový pohon měl pivovar jako vůbec první v českých zemích.

Správní rada zasedala u Alšova plakátu

Nedaleko komína se k jednáním scházeli akcionáři pivovaru. Při jednom z vůbec prvních se mohli kochat i originálním reklamním plakátem, který pro ně na zakázku vytvořil slavný malíř Mikoláš Aleš. Členové záhlinické správní rady mu z vděčnosti poslali 200 zlatých. Posléze jej ještě odměnili soudkem čerstvě uvařeného piva. Se vzkazem „ku posouzení prvního piva na Moravě, vařeného parou, k jehož reklamě jste sám znamenitým výkonem nejhlavnějšího úkolu přispěl“.

Správní rada Rolnického akciového pivovaru v Záhlinicích na snímku ze zasedání pod pivovarským komínem, uprostřed reklamní plakát od Mikoláše Alše. Dnes se na stejném místě koná hudební festival Pod Komínem. Foto: zahlinickypivovar.cz

Nutno podotknout, že Mikoláš Aleš si z honoráře 200 zlatých nechal pouze 60. Zbylých 140 přenechal Vojtěchu Bartoňkovi, umělci, který plakát s krojovanými Hanáky, pivem a reklamním nápisem vymaloval olejem.

Sokolové cvičili na hrazdě

U komína je i dost místa na sportování. Za první republiky, kdy už se pivo v Záhlinicích vařit přestalo, to věděli třeba sokolové. Před uzavřené pivovarské budovy si ze sokolovny přinesli náčiní a před zraky mnoha lidí na něm předváděli své dovednosti. Nevynechali ani výmyky na hrazdě.

Reklamní plakát od Mikoláše Alše.

Podobně si počínali také hasiči, kteří pořádali oslavy nebo závody. Jiné veřejné slavnosti zase doprovázel folklór v podobě mužů, žen, dívek a mládenců v hanáckých krojích.

Na konci druhé světové války v roce 1945 se pod komínem v Záhlinicích veselili vojáci spolu s místním obyvatelstvem. Všichni byli hlavně rádi, že už jsou válečné útrapy pryč.

Od utichnutí palby zbraní ve 40. letech minulého století uběhlo přes 70 roků. V areálu Záhlinického pivovaru se mezitím opět začalo vařit dobré a chutné pivo. Provoz se znovu spustil přesně po 120 letech od historicky prvního výstavu, 26. června 2016.

Živá historie: Skopalíkův odkaz nevymizel

Od té chvíle na jihu hanáckého regionu navazují třeba na osobnost Františka Skopalíka. Významný politik druhé poloviny 19. století dlouhá léta vykonával úřad záhlinického starosty a velkou měrou se zasloužil také o založení samotného pivovaru.

Prosazoval totiž, aby se rolníci, kterých byla Haná plná, vzdělávali. Stejně jako aby se v zemědělství začaly používat ty nejmodernější technologie. Skopalíkovým přičiněním vznikla Hospodářská jednota záhlinicko-kvasická a několik rolnických akciových podniků. Vedle cukrovarů právě také Rolnický akciový pivovar Záhlinice.

V politice to František Skopalík dotáhl až na poslance Moravského zemského sněmu a do rakousko-uherské Říšské rady. Záhlinický pivovar na jeho počest vaří pivo s názvem Hospodář. Přesně tak se Skopalíkovi kvůli jeho vlohám pro podnikavost a smysl pro pokrok přezdívalo.

Pivo a historická návaznost. Po Procházkovi přibude další

Historický podtext nese také další ze záhlinických piv. Pro předposledního císaře Rakouska-Uherska Františka Josefa I. vymysleli v Čechách přezdívku „Starej Procházka“. Způsob, jakým na pojmenování s břitkým nádechem přišli, není dodnes zcela jasný. Co ale jasné je, že obyvatelé Čech mocnáře vládnoucího 68 let příliš v lásce neměli.

Na Moravě ale byla situace jiná. Pohled na Františka Josefa se zde v podstatě nezměnil ani v současnosti. V Záhlinicích po něm nazvali svůj vídeňský ležák. Aby ale pod císařovou podobiznou na etiketě nechyběla ani trocha humoru, vypůjčili si část české panovníkovy přezdívky. V Záhlinicích se tak vyrábí jedenáctistupňový Procházka.

Odkazovat na historickou minulost českých zemí bude také další záhlinické pivo. Slavnostně ho pokřtí ve druhé polovině června na festivalu Pod Komínem. „Bude mít výstižné jméno. Stejné, jaké dříve figurovalo v habsbursko-lotrinské vládnoucí dynastii,“ poodkryl směrem k novému druhu pěnivého nápoje Aleš Přinosil.

Přijede Žalman nebo Kočko

Kromě piva čeká na návštěvníky festivalu i jiné bohaté občerstvení. U pivovaru si budou moci postavit stany, zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší. Pro děti připravili organizátoři v sobotu doprovodný program včetně soutěží.

Plakát festivalu Pod Komínem.

Na dvou hudebních scénách se pak vystřídá široká paleta hudebních žánrů. V první den akce vystoupí například držitel Ceny Anděl v kategorii Sólový interpret roku David Stypka. V sobotu se lidé mohou těšit na Žalmana nebo Tomáše Kočka s orchestrem. Bavit je navíc bude i scéna určená mladým hudebním talentům.

Páteční program hudebního festivalu Pod Komínem v Záhlinickém pivovaru startuje v 18 hodin, v sobotu se začíná v deset dopoledne.