Muzeum umění rozšířilo jedinečnou Vasarelyho sbírku

TER-F2. Takový je název velké dřevěné plastiky světově proslulého Victora Vasarelyho, která od konce června doplňuje největší sbírku děl tohoto autora u nás – v Muzeu umění v Olomouci.

Skoro dva a půl metru vysoká dřevěná plastika vznikla podle modelu Victora Vasarelyho v roce 2010. Foto: archiv MUO

Rozměry Vasarelyho práce jsou úctyhodné. „Plastika je dvě stě čtyřicet centimetrů vysoká, sto čtyřicet čtyři široká a osmačtyřicet centimetrů hluboká. Jde tedy opravdu o velkoformátové dílo, kterým jsme chtěli doplnit náš stávající exkluzivní soubor Vaserelyho prací – obraz, tapisérii a třiatřicet tisků,“ uvedla vedoucí odboru moderního a současného umění Gina Renotièrová. Dodala, že při pohledu na dílo je divák konfrontován s prostorovými efekty studených a teplých barev, s kontrasty světla a stínu i s lineární perspektivou.

Olomouc má autorskou kopii díla z Fondation Vasarely

Muzeum umění získalo plastiku na konci loňského roku. Podle Renotièrové nová akvizice přispěla k jedinečnosti Vasarelyho kolekce. Tento fakt bude určitě hrát významnou roli v připravované expozici Středoevropského fóra Olomouc, věří v muzeu. „Již nyní umožňuje konfrontaci nejen se středoevropským, ale rovnou světovým uměním,“ zdůraznila Renotièrová.

Světově proslulý maďarsko-francouzský malíř, kreslíř, grafik, sochař a autor četných realizací v oblasti užitého umění a architektury Victor Vasarely (1906–1997), jeden z předních představitelů op-artu, vytvořil plastiku nejprve jako model v roce 1969. „Záměrně ji udělal v menším měřítku, jak to běžně u plastik určených do veřejných prostor nebo do velkých sálů dělal. Zvětšené dílo TER-F2 vzniklo přesně na míru pro konkrétní místo ve stálé expozici Fondation Vasarely v Aix-en-Provence,“ vysvětlila Renotièrová a dodala, že z téhož modelu vznikla v roce 2010 i olomoucká autorská kopie.

Už od roku 2006 Muzeum umění systematicky doplňuje kolekce středoevropského umění pro plánovanou budovu Středoevropského fóra Olomouc. Zaměřuje se na nejvýznamnější osobnosti výtvarného umění a kultury poválečné střední Evropy.

Plastika je umístěna v Galerii Muzea moderního umění spolu s Vasarelyho serigrafiemi a k vidění bude až do 4. listopadu.