Ve velké rodině Kostelců má svého člena i Haná

Členové velké kostelecké rodiny se opět sešly. Tentokrát si Kostelce daly sraz v Kostelci nad Černými lesy. Byli u toho i zástupci Kostelce na Hané.

V slavnostním průvodu Hanáci nechyběli. Foto: archiv Františka Horáka

Místo setkání Kostelců se každoročně mění. „U nás bylo naposledy v roce 2015 a minimálně další tři roky je jisté, že se k nám nevrátí. Pořadatelství se zpravidla spojuje s významnými výročími v tom kterém místě,“ vysvětlil starosta Kostelce na Hané František Horák.

Do středočeského Kostelce nad Černými lesy se v sobotu 26. května vydali z Kostelce na Hané folklorní soubory Kosíř a Malý Kosíř, dobrovolní hasiči i florbalisté. Ti si z turnaje Kostelců odvezly vítězství. Síly a schopnosti poměřili také hasiči. Hanáci se domů vrátili se stříbrem. Radnice se rozhodla spolky, které na setkání Kostelec na Hané reprezentovaly, odměnit malým finančním darem. Kosteleckých, a to nejen těch, kteří hájili barvy Hané v soutěžích, se na setkání vydaly dva autobusy.

Na společné setkání vyrazili i nejmenší Kostelečáci. Foto: archiv Františka Horáka

Kostelců, včetně místních částí tohoto jména správně přináležejících k jinému místu jako je Kostelec u Holešova, je v republice na sedmadvacet. Posledního setkání se zúčastnilo jedenáct českých a moravských Kostelců, nicméně mělo i punc mezinárodnosti. „K našim Kostelcům se hlásí i jeden slovenský – Kostolec,“ poznamenal Horák. Kostolec leží nedaleko Žiliny v Trenčínském kraji. Příští rok se pojede na Vysočinu do Kostelce u Jihlavy.