Vláda vyjela do Olomouckého kraje. Podpořila dobudování D1 i projekt SEFO

Boj s kůrovcem, dopravní situace, ale i investice do zdravotnictví, sportu a kultury. O tom všem jednali členové vlády premiéra Andreje Babiše při své jednodenní návštěvě Olomouckého kraje.

Výjezd vlády do Olomouckého kraje. Zleva: hejtman Ladislav Okleštěk, premiér Andrej Babiš, ředitel Fakultní nemonice Olomouc Roman Havlík. Foto: Adam Fritscher

Ministři se při výjezdu na střední Moravu mimo jiné seznámili s dotazníkovým šetřením, jehož prostřednictvím kraj oslovil všech 402 obcí ležících na jeho území a díky tomu obdržel návrhy na desítky různých projektů za celkem 36 miliard korun.

Zástupci vlády v demisi v čele s předsedou Babišem na úvod své návštěvy jednali s krajskými radními a poté absolvovali dvouhodinové setkání s představiteli sto třiceti měst a obcí. Následoval výjezd do Přerova do tamní průmyslové zóny Bochoř a hotelu Strojař. Odpoledne pak program pokračoval návštěvou Muzea umění Olomouc a diskusí nad dlouho plánovaným vznikem Středoevropského fóra (SEFO) a zastávkou ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde se ministři seznámili s realizovanými i plánovanými investicemi.

Přerov trápí zóna v Bochoři, D1 a Strojař

„Chci poděkovat vládě, že náš kraj navštívila a vyslechla problémy, které nás trápí. Vedle dílčích témat na jednotlivých místech se jako červená nit celým jednáním vinula problematika dopravy a dostavby dálnice D1 a také boj se suchem a kůrovcovou kalamitou,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Premiér Andrej Babiš ocenil, že kraj díky dotazníkovému průzkumu v obcích získal dobrý přehled o investičním potenciálu regionu. „Klíčová je pro nás dopravní infrastruktura. Budeme žádat Ředitelství silnic a dálnic, aby dohlédlo na to, že se za rok po dokončení další etapy výstavby D1 místní dopravní situace ještě nezhorší. Celý chybějící úsek dálnice by měl být hotový pokud možno za dva až tři roky,“ konstatoval předseda vlády.

Jednou ze zastávek vlády byla olomoucká fakultní nemocnice. Vláda slíbila podpořit rekonstrukci nejstaršího pavilonu Franz Josef. Foto: Adam Fritscher

S dokončením D1 podle něj úzce souvisí i další budoucnost strategické průmyslové zóny a letiště Bochoř. „Přesvědčili jsme se, že je to jedinečné území, které bychom si měli ponechat na horší časy a minimálně vyčkat, až bude napojeno na hotovou dálnici,“ uvažoval Babiš.

Naopak brzy by se podle jeho slov mělo ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj rozhodnout o osudu chátrajícího přerovského hotelu Strojař. „Je zde k dispozici sto dvacet bytových jednotek a od pana primátora jsme se dozvěděli, že pět set lidí v Přerově má zájem o byt. Jako ideální se tedy jeví vytvoření startovacích bytů pro mladé rodiny,“ řekl premiér.

Vláda podpoří SEFO i dostavbu nemocnice

Jeho podporu také během návštěvy kraje získal projekt SEFO, který Muzeum umění Olomouc prosazuje už od roku 2008 a jenž je vyčíslen na 534 milionů korun. „Vůbec jsem netušil, že muzeum patří pod ministerstvo kultury. Požádal jsem proto pana ředitele Soukupa o exaktní výpočet potřeby peněžních prostředků do dalších let a celý projekt si beru za svůj. Vznik SEFO určitě podporujeme a já nyní zjistím, zdali se nachází mezi 27 projekty z oblasti kultury, pro které je vyčleněno deset miliard korun,“ zmínil Andrej Babiš.

Pochvalně se vyjádřil také o posledním místě své olomoucké návštěvy, zdejší fakultní nemocnici, která má rovněž velké plány s rekonstrukcí svých nejstarších budov. „Byl jsem zde už potřetí a podle mě je to jedna z nejlepších nemocnic v zemi. Je velice efektivně řízená vynikajícím managementem, má našetřeno na budoucí investice, nový personál si pečlivě vybírá mezi absolventy škol. Také plán olomoucké fakultní nemocnice na rekonstrukci nejstaršího pavilonu Franz Josef zcela jistě podpoříme,“ uzavřel program své návštěvy Babiš.