Přerovský šampionát v inline hokeji: Tančící Italové nebo Čech v britském dresu

Nejlepší inline hokejisté světa starší 38 let v druhé půlce května představili v Přerově. Mistrovství světa kategorie Masters hostil MEO Aréna. Český tým mohl získat čtvrtý titul v řadě, nejspokojenější ale domů odjížděli Francouzi.

Italové v Přerově ohromili sborovým zpěvem hymny i svými tanečními kreacemi. Foto: Jan Gebauer/fotogebauer.cz

Turnaj nabídl kromě napínavých zápasů i několik zajímavostí. Za Velkou Británii nastupoval Čech, navíc ještě rodák z Přerova, Marcel Malý. Hrát doma byl podle jeho slov zvláštní pocit, na Hané často nebývá. „Obvykle tak jednou dvakrát do roka, i když je pravda, letos sem s rodinou jezdíme častěji,“ řekl.

Na Ostrovech bydlí Malý už čtrnáct let. Předtím hrával za Přerov lední hokej, v týmu dokonce zažil i slavného trenéra Miloše Říhu, na kterého rád vzpomíná. „Tenkrát byl ještě mladší, než je teď. Já jsem byl zase takové ucho, i když od malička jsem byl divoch,“ zasmál se.

Na střídačce Austrálie jako náhradní brankář stanula žena. Gina Carroll se ale mezi tři tyče nakonec vůbec nepostavila. V brankovišti totiž úřadoval její kolega Jeffrey Ells. Australané sice na mistrovství nevyhráli ani jeden zápas a často dostávali vysoké gólové příděly, jejich muž s maskou ovšem přesto předváděl výborné zákroky. Bezesporu ukázal nejlepší výkon z celého týmu.

Inline hokejisté Francie se radují ze zisku zlatých medailí na Mistrovství světa kategorie Masters v Přerově. Foto: Jan Gebauer/fotogebauer.cz

Komická situace nastala při rozbruslení reprezentace Itálie. Před čtvrtfinále s českým národním mužstvem jim pořadatelé zahráli píseň Gloria od jejich známého skladatele, popového a rockového zpěváka Umberta Tozziho.

Vzhledem k tomu, že Češi ještě na hrací plochu nedorazili, začali si Italové počínat jako na diskotéce. Dobrých pár minut místo protahování se a střelby na branku jednoduše protrsali. S nápadem zahrát italskému týmu jeho očividně oblíbenou píseň přitom přišli dva němečtí rozhodčí Scheibner s Lattemanem. Ti následně pískali zápas, v němž Itálie téměř nevylezla ze své obranné ulity. Česká reprezentace tak v tréninkovém tempu postoupila do semifinále.

Tam jí ale vystavila stopku Francie, která posléze dosáhla na zlato. Za zemi galského kohouta váleli především bratři Edouard a Jullien Clissonovi. Stříbro v Přerově získalo Švýcarsko, bronz po vítězství nad Kanadou český tým s Přerovany Pavlem Hanákem a Karlem Pláškem v sestavě.