Vítěz soutěže studentů agropodnikání jezdí traktorem, ale pracovat chce na ministerstvu

První místo ze soutěže mladých agropodnikatelů letos putuje do Olomouce. Devatenáctiletý Miloslav Dubový ze Střední školy zemědělské a zahradnické v Olomouci porazil díky svým praktickým i teoretickým znalostem čtyřiadvacet soupeřů.

Devatenáctiletý Miloslav Dubový ze Střední školy zemědělské a zahradnické v Olomouci letos zvítězil v celostátní soutěži studentů agropodnikání. Foto: Eva Lehnertová

Rodák ze Šumvaldu na Olomoucku má k zemědělství blízko celý život. Už jako malý pomáhal se zvířaty nebo na poli. Dnes ho to nejvíce táhne k rostlinám a zemědělské výrobě. Pracovat rukama se nikdy nebál, s ambicemi ale míří ještě výš – klidně až na ministerstvo zemědělství. „Zkušeností i znalostí v oboru mám už docela dost, ale baví mě matematika a hlavě řídit a směrovat lidi i procesy správným směrem,“ říká čerstvý maturant. Našlápnuto má dobře – získal práci v oboru a zároveň začíná se studiem na vysoké škole.

Vítězem i přes diskvalifikaci v jízdě zručnosti

Na celorepublikové soutěži studentů agropodnikání ukázal, že by se neztratil ani jako agronom, zootechnik nebo traktorista. Nejtvrdším oříškem pro něj byla jízda zručnosti traktorem Zetor Z-7211 s přívěsem, ve které se nakonec ani neumístil.

Z praktické disciplíny ho totiž diskvalifikovali. „Samotná jízda a parkování bylo v pohodě, traktor řídit umím. Nevěděl jsem ale, že musím zaparkovat několik čísel od překážky, a najel jsem moc blízko,“ popisuje smůlu, která ho na soutěži potkala.

Jako dítě z malé obce jezdil v traktoru i na legendárním „fichtlu“ skoro denně, řízení má tak dnes v malíčku. Stejně dobře rozezná stovky rostlin a poradí si s kdejakým hospodářským zvířetem. Největším koníčkem je pro něj právě zeleň a zahrada.

Místo agronoma pilotem vrtulníku

Kdyby si přitom splnil dětský sen, dnes by školu s tak skvělým výsledkem prezentoval jen těžko. Zatímco většina jeho kamarádů chtěla být popelářem, on snil o kariéře pilota vrtulníku, například u záchranné služby. Nakonec zůstal u toho, v čem se celý život pohyboval a kam ho to vždy táhlo.

Svůj zájem i zkušenosti využil v teoretické části soutěže, která studenty testovala z chovu zvířat, mechanizace, ekonomiky a právě z pěstování rostlin. V teorii získal třetí místo, v praktické části zvítězil. I přes nezdar během jízdy zručnosti ale neměl lepšího soupeře, a do Olomouce tak přivezl zlatý pohár.

Sám přiznává, že byl z prvního místa překvapený. Zřejmě ještě více, než když se dozvěděl, že je to právě on, kdo má školu na soutěži prezentovat. „Vlastně za mnou jednou přišli a řekli, že za naši školu pojedu na soutěž já. Tak nějak určili dobrovolníka,“ směje se Miloslav.

Vítězství v soutěži, maturita a hned na to práce při studiu vysoké školy

Z účasti ani případného neúspěchu si těžkou hlavu nedělal, stejně jako teď neprožívá celorepublikový úspěch, který se mu v polovině dubna podařil. Čas po soutěži věnoval Miloslav přípravám na maturitní zkoušku, kterou má teď už zdárně za sebou.

Úspěchů v oboru se mu podařilo během posledních let nasbírat více. Diplomy a medaile střádá doma, poháry z poslední soutěže ale brzy najdou čestné místo v nové školní vitríně. V příštím roce navíc olomouckou školu čeká nelehký úkol – díky vítězství se stává pořadatelem příštího ročníku soutěže.