Tovačovský zámek: Přes 500 let starý nádech renesance

Patří mezi výjimečné skvosty nejen mikroregionu Střední Haná, ale i celé České republiky. Na zámku v Tovačově se jako na jedné z prvních staveb na našem území objevila renesance. Vstupní portál ve spodní části Spanilé věže pamatuje přes pět století.

Zámek v Tovačově s 96 metrů vysokou Spanilou věží. Zdroj: Pavel Vlach/cs.wikipedia.org

Na místě zámku vznikl v bažinaté krajině (tu dnes nahradila krajina plná rybníků) nejprve zřejmě v první třetině 14. století vodní hrad. V roce 1321 ho vlastnil král Jan Lucemburský, záhy se ale jako zástava dostal do majetku jednoho z nejmocnějších šlechticů té doby Jindřicha z Lipé.

Od konce první poloviny stejného století se na tovačovském hradě na více než 150 let usídlil moravský rod Cimburků. Byli to právě oni, kdo sídlo zmodernizoval a na konci 15. století ho také začal přestavovat v novém nastupujícím slohu – renesanci.

Cibulovitá věž s makovicí

Ostění vstupu skrz Spanilou věž pochází už z roku 1492 a patří k nejstarším renesančním památkám v Česku. Vzniklo za panování Ctibora II. Tovačovského z Cimburka, jednoho z nejlepších soudobých právníků, mimo jiné autora Knihy tovačovské. V ní do podrobna sepsal moravské zvykové právo.

Ctibor II. nechal postavit i 96 metrů vysokou věž s italským názvem Formosa, česky Spanilá. Ve své dolní části má čtyřboký tvar, její poslední čtyři patra jsou osmiúhelníková. Střecha věže připomíná svou podobou cibuli, proto se jí také říká cibulovitá. Nechybí na ní ani lucerna a makovice.

Z ochozu Spanilé věže je nádherný výhled do okolní rovinaté oblasti. Návštěvníci mohou spatřit hanácká města Olomouc, Prostějov, Přerov, Kroměříž nebo Lipník nad Bečvou. Jejich pohledu neunikne ani poutní kostel v Dubu nad Moravou.

Po pánech z Cimburka se na zámku v Tovačově vystřídalo několik majitelů. Ti poslední s modrou krví, Gutmannové, ho obnovili a v podstatě mu vtiskli jeho dnešní vzhled.

V zámeckém areálu se každý rok konají výstavy, koncerty, noční prohlídky nebo třeba připomínkové akce k Velikonocům a Vánocům. Od června do sprna je zámek v Tovačově otevřený každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. V dubnu a květnu a v září a říjnu je přístupný každý víkend od 10 do 17 hodin. Stejná provozní doba platí také pro státní a další svátky.

Vstupné na zámku v Tovačově

Běžné vstupné: 80 Kč

Rodinné vstupné: 180 Kč (dva dospělí + max. 3 děti do 15 let)

Zlevněné vstupné: 40 Kč (studenti, senioři nad 65 let, osoby se ZPS)

Vyhlídka z věže: 30 Kč (děti do 15 let pouze v doprovodu dospělé osoby)

Děti do 6 let: Zdarma (v doprovodu dospělé osoby)

Součástí prohlídkové trasy zámku je i jeho levé křídlo se schodištěm ve vídeňském stylu, zámecká kaple s raně barokní štukaturou či obřadní síň města Tovačova. Návštěvníci si současně prohlédnou sněmovní sál, rytířský sál a expozice o Ctiboru Tovačovském z Cimburka, bitvě u Tovačova v roce 1866 a rodině Gutmannů.