Minipivovar Kosíř vaří i speciály pro obce. Samy si je pojmenovávají

Nachází se pod vrcholem nejvyššího kopce v širokém okolí. Podle „Hanáckého Mont-Blancu“ Velkého Kosíře dostal minipivovar ve Lhotě pod Kosířem i své jméno. Pod značkou Kosíř nabízí na čepu pravidelně tři druhy piv, uvařit ovšem umí i další speciality.

Pivovarské slavnosti minipivovaru Kosíř ve Lhotě pod Kosířem v roce 2017. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Minipivovar Kosíř zná řada lidí z hudebních festivalů, farmářských trhů a dalších slavností. Často se na něj obracejí také obce z Olomouckého kraje. Když si například chtějí připomenout historické výročí, poptávají originální pivo určené jen pro jejich výjimečnou příležitost. „Samy si ho pak i pojmenovávají,“ podotkl majitel a sládek minipivovaru v jedné osobě David Kapsia.

Pro dobrovolné hasiče takhle uvařil pivo s názvem Florián, Čelechovicím na Hané na Prostějovsku zase polotmavou „třináctku“, jež se stala Čelechovickým speciálem.

Zastávka v pivovaru mezi zámkem a rozhlednou

Kdo chce ale vidět víc než jen výsledný produkt, může se přijet podívat přímo do kosířského minipivovaru. „Není sice moc velký, ale po domluvě v něm pořádáme exkurze,“ potvrdil Kapsia s tím, že pivní turistika v poslední době takříkajíc táhne. Manželské páry nebo početnější výpravy kombinují zážitky v pivovaru s návštěvou hradu, zámku nebo muzea. Ze Lhoty pod Kosířem to přitom není daleko do Čech pod Kosířem, kde stojí zámek s přilehlým parkem a kde lze navštívit hasičské muzeum a muzeum kočárů. Přímo na Velkém Kosíři pak stojí rozhledna, z níž je krásný výhled na velkou část Hané.

Pivaři si u minipivovaru Kosíř mohou vybrat ze tří druhů pěnivého nápoje, které se vyrábí po celý rok. Jde o polotmavou „jedenáctku“ Haltýř, světlou „dvanáctku“ Gabriell a tmavé čtrnáctistupňové pivo Černý Kosák.

Piva z blízkosti vrcholu Velkého Kosíře může každý ochutnat v hospůdce přímo vedle minipivovaru ve Lhotě pod Kosířem. Pokud by si k tomu chtěl poslechnout i kvalitní muziku, jsou tu pro něj každý rok v červenci Pivovarské slavnosti.