Průpich Přerova i dostavba D1 na Lipník jsou na spadnutí

Stavba dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi má zelenou. Krajský soud v Ostravě v březnu zamítl žalobu organizace Děti Země, která práce na posledním úseku dálnice vedoucí z Prahy do Polska brzdila.

Stavba v úseku D1 Říkovice-Přerov je poslední chybějící částí uceleného dálničního tahu spojujícího hlavní průmyslové oblasti v ose Praha–Brno–Ostrava. Zdroj: ŘSD

Zástupci Dětí Země se na soud obrátili poté, co ministerstvo životního prostředí zamítlo odvolání hnutí proti povolení výjimky z ochrany u šestadvaceti zvláště chráněných druhů živočichů žijících na trase plánované dálnice. Povolení předtím vydal olomoucký krajský úřad.

Z Přerova do Lipníka zatím „po staré“, kvůli geologickým problémům

Se zpožděním pokračuje i budování dálnice mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Tady se podle Davida Fialy, ředitele Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) stavaři potýkali hlavně s komplikacemi v geologických poměrech mostních základů.

„Problém byl například na smykové ploše pod podpěrou mostu,“ uvedl na tiskové konferenci koncem května. Úsek by mohl být dostavěn v příštím roce. „Dokončen měl být tento rok. Teď je jedinou jistotou jen to, že letos určitě hotový nebude,“ dodal David Fiala. Stavba dálnice začala v červenci 2015.

Její náznaky už mohou řidiči vidět například u Veselíčka nebo u Čekyně, kde pomalu rostou nové dálniční mosty. Právě na úsek mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou má navázat 136. kilometr dálnice D1 z Říkovic do Přerova.

Podle Davida Fialy má Ředitelství všechny důležité podklady k tomu, aby práce na tomto úseku dálnice mohly začít. „Můžu vás ujistit, že stavba začne sedm dní poté, co dostaneme právoplatné stavební povolení,“ prohlásil ředitel před novináři.

Promluvil také o třech významných dopravních stavbách i ředitel Správy Olomouc ŘSD Martin Smolka. Podle jeho slov zahájilo Ředitelství na konci května výkup pozemků pro stavbu úseku dálnice D55 vedoucího z Oseku nad Bečvou, přes Kokory do Olomouce.

Průpichu Přerova musejí uhnout čtyři domy

Na samém začátku je také jednání s Českými drahami o stavbě mimoúrovňového křížení v Přerově-Předmostí. „Předpokládáme, že v průběhu července nebo srpna budeme mít podepsanou smlouvu na realizaci stavby a začátkem podzimu předáme staveniště a stavbu zahájíme,“ řekl Martin Smolka.

Hotovo by mělo být do šestatřiceti měsíců od zahájení prací. Výběr firmy, která se stavby na okraji Přerova ujme, proběhne v létě. Přípravné práce tady začaly už v dubnu letošního roku, kdy ze zahrádkářských kolonií musely zmizet některé dřeviny.

Mimoúrovňové křížení bude součástí průpichu Přerova, na kterém by se mohlo začít pracovat už v příštím roce. „Máme vykoupeny všechny pozemky i čtyři obytné domy, které se budou demolovat, v tuto chvíli ukončujeme věcná břemena,“ nastínil Martin Smolka situaci.