Kojetín přebuduje kulturní dům. Zvládá to i bez dotace

Do modernizace interiéru kulturního domu se pustili v Kojetíně na Přerovsku. Jeho současný stav už nevyhovoval současným požadavkům pro konání různých akcí. Město ho opraví z vlastních peněz, kromě toho se chystá na výstavbu multifunkčního sportoviště u koupaliště a dokončilo obnovu hřbitova.

Prezidentská návštěva v Kojetíně v roce 2016, vpravo starosta Šírek. Foto: mestokojetin.cz

Rekonstrukce kulturního domu lidově nazývaného „Sokolovna“ je v současné době největším projektem, na kterém Kojetín pracuje. Stav devadesát let staré budovy je neúnosný, podle slov starosty Jiřího Šírka se nezměnil od 70. let minulého století. „Proto bude vnitřek kulturního domu úplně nový. Zůstanou jen obvodové zdi a střecha,“ osvětlil. Kulturní dům dostane nové elektrické rozvody, podlahy i pódium a změní se také jeho celkové dispozice.

Město náklady přijdou na zhruba šedesát milionů korun. Peníze může investovat prostřednictvím úvěru, který má. Dotaci získat nemohlo. „Pro města naší velikosti totiž žádný takový dotační titul není,“ uvedl starosta.

Další novinkou bude v Kojetíně multifunkční hřiště. Vyroste poblíž místního koupaliště a jeho součástí budou také menší prostory sloužící k ubytování. Celá akce dosáhne zhruba třiceti milionů, část peněz by radnice ráda získala od Olomouckého kraje. „Zažádali jsme o dotaci. Jak dopadneme, bude jasné někdy v průběhu letních prázdnin,“ vyhlíží Jiří Šírek.

Obnova hřbitova finišuje

Téměř hotová je také rekonstrukce městského hřbitova. Po dokončené obnově jeho prostředí působí kulturněji a důstojněji. Vznikly nové cesty, zahradníci vysadili zeleň, přibyla světla a také další mobiliář. „Ještě nám zbývá instalovat na hřbitov reliéfy křížové cesty. Předtím se nacházely na obvodové hřbitovní zdi a byly značně poškozené,“ sdělil Šírek. Nově bude křížová cesta lemovat přístup do obřadní síně. Kojetín si celý projekt hradil z vlastní poklady.

Městský hřbitov v Kojetíně. Dokončuje se jeho celková obnova, přístup do obřadní síni ozdobí reliéfy křížové cesty. Foto: kojetin.cz

S přispěním dotace od hejtmanství se navíc ve městě dokončuje kompletní rekonstrukce základní umělecké školy. Kojetín také nechává drobně opravovat několik místních komunikací. Nejnákladnější práce týkající se vozovky v ulici Mlýnská už jsou hotové.

Kromě městského hřbitova mají i židovský

V Kojetíně se kromě městského hřbitova nachází také hřbitov židovský. Přesný rok, kdy v severní části města vznikl, není známý. První písemná zmínka o něm každopádně pochází z první poloviny 70. let 16. století. Přibližně 750 metrů na severozápad od hřbitova stojí kojetínská synagoga. Podle ústní tradice ji zřídili již v 15. století, což by z ní činilo nejstarší stavbu svého druhu na Moravě a druhou nejstarší na území celé České republiky. Do jedné ze zdí synagogy vsadili pamětní desku obětí holokaustu.
Součástí židovského hřbitova je na sedm stovek náhrobních kamenů, nejstarší pamatují více jak 230 let. Pohřby se zde konaly ještě za druhé světové války – do roku 1942, na hřbitově stála do 70. let minulého století také secesní obřadní síň z roku 1901. Její podobu navrhl architekt Wilhelm Stiassny, mimo jiné autor Jubilejní synagogy v Praze. Židovský hřbitov v Kojetíně je památkově chráněný. Veřejnosti běžně přístupný není, návštěva je ale možná po domluvě se správcem hřbitova. (kom)