Olomoucké Shakespearovské léto zve na šest divadelních dní

Komedie, pohádky i stand-up výstupy. Divadlo Tramtarie připravilo na prázdniny třetí ročník festivalu Olomoucké Shakespearovské léto, na kterém představí několik svých počinů. Všechna představení se konají v prostoru venkovního parkánu na Konviktu.

Inscenaci Kabaret nahatý Shakespeare uvádí divadlo už tři roky. Zažít venkovní atmosféru představení mohou diváci na festivalu i letos. Foto: archiv Divadla Tramtarie

Říká se, že divadelní prázdniny jsou svaté. Na šest srpnových dní toto pravidlo Tramtarie poruší. Od 3. do 8. srpna uvede čtyři své inscenace, dvě pohádky a formát stand-up Herci na ležáka.

Název Olomoucké Shakespearovské léto byl inspirován známou divadelní přehlídkou Letní Shakespearovské slavnosti. „Festival si pořádáme sami. Původně jsme zvažovali název změnit, protože v programu jsou i inscenace, které se Shakespearem nesouvisí,“ zmínila ředitelka divadla Petra Němečková.

Oblíbený kabaret podle Shakespeara

Jediným počinem odkazujícím na dílo nejslavnějšího anglického dramatika je tak Kabaret nahatý Shakespeare, který kombinuje dějové motivy a postavy pěti autorových tragédií. „Kabaret je základním kamenem festivalu, hrajeme ho už od prvního ročníku. Má za sebou přes sto repríz a je stále divácky vyhledávanou komedií,“ dodala Němečková.

Do budoucna by se repertoár Divadla Tramatrie mohl o další Shakespearovo dílo rozšířit. „Uvažujeme, jestli jej na příští rok nezařadit s tím, že bychom inscenaci hráli u nás v divadle a pak i během léta na festivalu. Časem bychom si Shakespearovské inscenace nechali jen na letní program,“ prozradil umělecký šéf divadla Vladislav Kracík.

Novinka pro rodiny s dětmi

Letní festival je pro soubor možnost, jak se představit velkému počtu diváků, parkán uměleckého centra Konvikt nabízí místo pro více než 300 diváků. „Je to skoro pětkrát větší kapacita než u nás. I samotná venkovní atmosféra daného místa do inscenací vstupuje, každé představení je proto něčím neopakovatelné,“ řekl Kracík. Organizátoři avizují i připravenou variantu v případě nepříznivého počasí.

Program festivalu bude letos poprvé rozšířen o produkci pro rodiny s dětmi. „Ty se mohou těšit na nejnovější pohádku Princ Bajaja a na stálici O pračlovíčkovi, která má po sedmi letech uvádění za sebou přes 450 repríz,“ doplnila Petra Němečková.

Vstupenky na jednotlivá představení jsou již v prodeji, na pohádky je vstupné zdarma.

Program

Pá 3.srpna v 19.00 Po stopách něžného muže

So 4.srpna v 16.00 Princ Bajaja

So 4.srpna v 19.00 Po stopách něžného muže

Ne 5.srpna v 19.00 Kabaret nahatý Shakespeare

Po 6.srpna v 16.00 O pračlovíčkovi

Po 6.srpna v 19.00 Kabaret nahatý Shakespeare

Út 7.srpna v 19.00 Herci Na ležáka

St 8.srpna ve 20.00 Divoké historky