Olomoucká charita otevřela obchod, který dává druhou šanci

Jedinečnou prodejnu spojující sociální sféru s komunitní i ekologickou rovinou otevřela před letními prázdninami Charita Olomouc. V přízemních prostorách budovy ve Wurmově ulici číslo 5 pod kavárnou Bistrá Kráva teď najdou zájemci pestrý a pečlivě vybraný sortiment zboží.

Pestrý sortiment zboží nabízí prodejna Dobrodruhá, která je svým zaměřením unikátní nejen v Olomouci, ale také v rámci všech Charit v republice. Foto: Iva Najďonovová

Název prodejny je výmluvný – Dobrodruhá. Jde o kombinaci slov vystihujících myšlenku obchodu. „Dobro ve smyslu pomáhat lidem i věcem, ale být i šetrný k přírodě. Druhá znamená šanci ve vztahu k lidem, kteří vytváří v chráněných dílnách některé z produktů nebo nám pomáhají s přípravou obchodu,“ vysvětlila Barbora Cigánková, koordinátorka centra materiální pomoci Charity Olomouc a vedoucí prodejny.

„Jsme spíše galerijní prodejna než blešák“

Dobrodruhá slouží klientům Charity pro obnovu pracovních činností – mohou se zde zapojit do prodeje, naskladňování zboží či aranžování. V obchodě pak zákazníci najdou vybrané kousky oblečení, módní doplňky, knihy, porcelán, keramiku, dekorace nebo hračky.

Nejde přitom jen o věci z druhé ruky, které jsou stále v dobrém stavu, ale také o nově vyrobené předměty z recyklovaných materiálů. „Myslím, že mezi charitami se jedná o unikátní typ obchodu. Už máme obchůdek formou blešáku, ale Dobrodruhá se blíží spíše galerijní prodejně, kde je věcí méně, zato jsou to specifické kousky. Každý, kdo k nám vkročí, by měl být současně i potěšen z toho, že je to u nás hezké,“ přiblížila Cigánková.

Souběžně s novým obchodem zůstává otevřena také Prodejna u Samaritána ve Wurmově 11, kterou Charita Olomouc vede již pár let. Provozuje ji jako sociální šatník a shromažďuje zde vybavení pro sociální byty. Tam také mohou lidé nepotřebné, ale stále ještě použitelné věci darovat.

Místo pro přednášky a dílny

Do budoucna by chtěla Barbora Cigánková vytvořit z Dobrodruhé komunitní prostor, kde by pořádala přednášky a tvůrčí dílny. „Máme zájem propojit aktivity s kavárnou nad námi a zaměřit se na recyklaci, abychom podpořili šetrnost k přírodě. Mělo by tady vzniknout místo, které umožní potkat se a sdílet, co prožíváme,“ poznamenala.

Peníze z prodeje poputují zpátky na provoz obchodu a také na dofinancování projektů sociálních služeb. Nový obchod navrhla a coby sponzorský dar vybavila globální společnost Eyelevel, která realizuje prodejny pro celosvětově známé značky.