Doloplazy opět ožily jízdou králů, tradici si nenechaly ujít stovky lidí

Odbíjí čtrnáctá hodina a početná královská družina vyráží na svoji cestu po Doloplazech na Olomoucku. V jejím čele kráčí jediný bílý kůň, na svém hřbetu veze mladého krále oděného do ženského kroje s růží v ústech. Jak praví tradice, nesmí ze sebe vydat ani hlásku.

Králem letošní jízdy v Doloplazech byl patnáctiletý Jakub Zdařil. Foto: Eva Lehnertová

Družina zastavuje před domy místních obyvatel a domáhá se darů. „Na krála hospodářu, na krála. Máme krála chodobnyho, na všecky strany obranyho, ale poctivyho. Dejte nám hrodo másla, nebo koláča,“ zní u jedné z usedlostí.

Na krála! Foto: Eva Lehnertová

Místní už krále s jeho doprovodem očekávají a s plnou náručí vítají. Někteří rozlévají slivovici, jiní pivo. Každá rodina nabízí to nejlepší, co má – od čerstvě upečeného chleba přes klobásy až po škvarky. Plnou ošatku, zavařovací sklenice nebo raneček skládají poctivě do vozu zapřaženého za koňmi.

Ukázka nástrojů a hanácký trojboj

Královu skupinu doprovází v Doloplazech stovky dalších lidí – místní i přespolní nadšenci, kteří si tuto akci s hlubokými kořeny nechtějí nechat ujít. Také letos se jízdy králů účastnilo asi osm set diváků, další dvě stovky účinkovaly v doprovodném programu.

Hodně lidí dorazilo už několik hodin před průvodem. Obec tak od rána žila lidovými tradicemi. Na ulicích před domy představovali místní nářadí a stroje, které se dříve běžně používaly ke zpracování různých surovin. Kdo si nevyzkoušel mlátit obilí, ten mohl ochutnat svatební koláčky nebo prohodit několik milých slov s místními pamětníky.

Dřívější pracovní nástroje svou náročností dnes spíše pobaví. Foto: Eva Lehnertová

Nedaleko kostela mezitím probíhal hanácký trojboj. Každý kdo chtěl, si během plnění několika nelehkých disciplín mohl ověřit, jak je na tom se svojí fyzičkou a zda by našim předkům stačil. Házelo se kovadlinou, jezdilo s trakařem nebo řezalo poleno.

„Být králem je pro mne čest,“ říká patnáctiletý Jakub

Jízda králů dříve patřila k rozšířeným lidovým obyčejům, dnes ji na Hané udržují kromě Doloplaz jen na třech dalších místech – v Bezměrově, Chropyni a Kojetíně. Historický původ této tradice není zcela jasný. Nejrozšířenější je legenda o uherském králi Matyáši Korvínovi, který měl v přestrojení utíkat před Jiřím z Poděbrad.

Doloplazy jsou jednou ze čtyř obcí na Hané, kde se jízda králů udržela. Foto: Eva Lehnertová

Na sebe si proto vzal ženský kroj, ozdobil se pentlemi a aby jej nemohl nikdo poznat po hlase, do úst si vložil růži, kterou celou cestu držel. Králem letošní jízdy v Doloplazech byl teprve patnáctiletý Jakub Zdařil. „Být králem pro mne vždy znamenalo velkou čest. Na tento okamžik slávy budu vždy rád vzpomínat,“ svěřil se.

Král se musel naučit jezdit na koni

Jízdu králů v Doloplazech pravidelně zajišťuje Hanácký národopisný soubor Olešnica Doloplazy. Role krále je podle vedoucího souboru Miroslava Bílka prestižní záležitost. „Chlapci říkají, že je pro ně čest být králem. Nejmladší už se teď těší, až dorostou a přijde na ně řada,“ řekl Bílek.

Králem se však nemůže stát každý. Jakuba Zdařila oslovil přímo soubor, byť není z časových důvodů jeho členem. „Pokud nenajdeme vhodného kandidáta přímo mezi svými členy, oslovíme jiného mladého hocha z obce,“ vysvětlil Miroslav Bílek.

Svolení bylo potřeba získat i od rodičů budoucího krále. „Moje příprava pak spočívala především v trénování jízdy na koni, neměl jsem totiž žádné zkušenosti,“ dodal patnáctiletý král.

Konkurovat počítačovým hrám a internetu není snadné

Podle Miroslava Bílka mají zatím o jízdu králů zájem i menší děti, udržet zvyk je ale rok od roku těžší. „Snažíme se vychovávat takové členy, kteří budou chtít akci zachovat. V dětských souborech je zatím dětí dostatek, ale není snadné v dnešní době počítačových her a internetu tuto mládež udržet a vychovat ji, aby zvyky a tradice dodržovala a předávala dalším generacím,“ dodal Bílek.

Lidí je zatím dostatek. Pořadatelé věří, že u zvyků zůstanou i mladí. Foto: Eva Lehnertová

Tradiční národopisná slavnost se v Doloplazech konala pod záštitou senátora Lumíra Kantora a za finanční podpory Olomouckého kraje a obce Doloplazy. Dvoudenní program této akce zahájila v sobotu 30. června hodová zábava. V neděli poté průvodu obcí předcházela krojovaná mše v místním kostele svatého Cyrila a Metoděje.

Nedělní program trval od dopoledních až do večerních hodin. Vystoupila během něj řada hudebníků, tanečníků i lidových zpěváků. Svým vystoupením návštěvníky ohromila například dechová kapela Věrovanka i skupina Kamelot s Romanem Horkým.