Památky žijí i za tmy. Je tu Hradozámecká noc

Tradiční vyvrcholení návštěvnické sezony na nejrůznějších památkách, to je Hradozámecká noc. Národní památkový ústav ji pořádá vždy poslední srpnový víkend, letos tedy 25. a 26. srpna. Zapojí se desítky míst včetně těch v Olomouckém kraji.

K Hradozámecké noci se letos připojí i renesanční zámek ve Velkých Losinách. Foto: Zita Chalupová

I letos zájemce čekají památky, tedy hrady, zámky, kostely a kláštery, vily či paláce, v docela jiném světle, než jak jsou na ně zvyklí: v netradiční noční době a se speciálním programem. Je to například zámek v Čechách pod Kosířem. Open-air zámecký ples ve stylu první republiky se před oranžérii zámku uskuteční v sobotu 25. srpna. Pro návštěvníky je kromě krásného zámeckého prostředí připraven také bohatý program. V 18 hodin vše zahájí písní Jana Masaryka a dalších prvorepublikových autorů ve Velkém sále zámku klavíristka Vendula Urbanová a zpěvačka Lucie Laubová. V programu nebudou chybět kapela s prvorepublikovou hudbou, stylové taneční vystoupení, automobil Wikow vyrobeným v Prostějově či módní přehlídka oblečení filmových hvězd – Adiny Mandlové, Nataši Gollové či Svatopluka Beneše. Zámek chce připojením se k Hradozámecké noci důstojně oslavit 100. výročí vzniku Československé republiky.

Průvodci v historických kostýmech

Renesanční Hradozámecká noc nemine ani hrad Šternberk. Na sobotu 25. srpna chystá speciální podvečerní a večerní program. V 18 hodin začne první romantická prohlídka (další budou následovat v hodinových intervalech až do 21 hodin) s průvodci oděnými v historických kostýmech. Ti návštěvníky seznámí nejen s historií hradu, ale také se zajímavostmi z módy, stolování a vůbec života šlechty v dávných dobách. Na hradním nádvoří bude čekat na návštěvníky doprovodný program: ohňová show a žonglérská show v podání Cirkusu Levitare.

Výstava o osvoboditeli sedláků

Arcibiskupský zámek v Kroměříži myslí 25. srpna na děti – je jim věnován odpolední program v návštěvnickém centru (půjde o výtvarné tvoření, hry a soutěže). Výstava Hanse Kudlicha s názvem Osvoboditel sedláků je určena spíše dospělým – do věže zámku je doprovodí kastelán Martin Krčma. Večer pak potěší všechny milovníky vážné hudby, pro které je připraven koncert Moravských komorních sólistů ve Sněmovním sále zámku.

K Hradozámecké noci se připojí také hrady Sovinec a Bouzov a zámky Velké Losiny a Náměšť na Hané.