Divadlo hudby vstupuje do své poslední sezony. Část programu čeká přesun

Lákavý divadelní program doplněný o několik novinek chystá v příští sezoně olomoucké Divadlo hudby. Diváci budou mít možná naposledy příležitost navštívit dobře známý komorní prostor. Brzy do něj zasáhne rekonstrukce bývalého kina Central, které je situované přímo pod sálem.

Víta Marčík mladší představí v Olomouci tři inscenace pro různé generace. Foto: archiv MUO

Plánovaná rekonstrukce začne v září. Stavebníci omezí ze začátku provoz zejména hlukem. To se nejvíce dotkne loutkových představení určených dětem. „Proto plánujeme přesun dopoledního programu a veškeré produkce pro rodiče s dětmi do sálu Mozartea v budově Arcidiecézního muzea. Už od října,“ uvedla produkční Michaela Johnová Čapková.

Novinkou bude také týden loutkového divadla, který nabídne několik představení pro různé věkové kategorie v jednom týdnu, a to od jednoho souboru. „Vypozorovali jsme, že na nedělní loutková představení chodí i dospělí diváci sami bez dětí. Navíc je v republice spousta souborů, které zpracovávají témata i pro dospělé,“ vysvětlila produkční.

Pokračování pohádkových dílen pro děti a rodiče

V listopadu tak přijede Víťa Marčík mladší, který zahraje Eliščiny pohádky určené pro mateřské školy a nejmenší diváky, poté Malého prince pro základní školy a Iluminaci podle Rimbauda pro střední školy a veřejnost. „Podobný záměr máme i se souborem Buchty a loutky,“ dodala Čapková.

Kapacita sálu Mozartea je 120 míst, rodiče s dětmi nebudou ani zde ochuzeni o pohádkové dílny, které byly pevnou součástí nedělních představení. Dále chce Johnová Čapková pokrčovat ve vzdělávacích programech pro učitele a veřejnost, které povedou profesionálové v oboru. Tyto dílny se už v minulé sezoně setkaly s velkým zájmem.

Pestré podoby současného divadla

Sál Divadla hudby bude ještě několik měsíců patřit večerním divadelním produkcím. V programu podzimní části sezony určené dospělým divákům, se lze těšit na pestré divadelní druhy a žánry. Divadlo hudby plánuje hostit soubory z Prahy, Brna či Zlína. „Cílem dramaturgie je představit podoby současného divadla skrze invenčně pojaté inscenace. Komorní tituly jsou vybrány i s ohledem na to, aby co nejvíce vynikly v sále Divadla hudby a nabídly pádný důvod, proč si přijít naposledy užít prostor s neopakovatelnou atmosférou,“ vysvětlil dramaturg Petr Dvořák.

Variace na Audienci

Novinkou je možnost předplatného tří titulů z hlavního programu za zvýhodněné vstupné. Těšit se mohou zájemci pohybového divadla, činohry i performance.

Olomoucké Divadlo hudby uvidí představení Divadla Archa Kabaret Velázquez režiséra Jana Komárka. Foto: archiv Divadla Archa

A o jaké inscenace půjde? Pohybově-hudební báseň Svět je báječné místo brněnského BuranTeatru v režii uměleckého šéfa Juraje Augustína s živým doprovodem zpěvačky Veroniky Bartošové. Pražské Divadlo LETÍ s hravě pojatou činoherní sci-fi lovestory Den závislosti, inspirovanou životem a tvorbou amerického spisovatele Philipa K. Dicka. V programu se neztratí ani progresivní divadelní spolek Lachende Bestien sídlící v pražské Venuši ve Švehlovce s autorskou performancí Ferdinande! Jedná se o variace Michala Háby na Havlovu Audienci o tom, že intelektuál v dnešním světě již nemá k dispozici „svého sládka“, s nímž by vedl rozhovor.

Dny evropského dědictví i Noc divadel

Při příležitosti Dnů evropského dědictví uvede Divadlo hudby výtvarně pohybovou inscenaci Kabaret Velázquez z pražského divadla Archa. V programu festivalu Dny židovské kultury bude zařazeno scénické čtení Městského divadla Zlín Furianti. „Text vychází z kauzy sledující snahu o rehabilitaci starého židovského hřbitova v Prostějově. Groteskní komedie je aktuální satirou o lidské malosti, zejména je však hrou o mezilidském neporozumění,“ uzavřel Petr Dvořák.

V podzimním programu nechybí ani tradiční celorepubliková Noc divadel s improvizačním souborem Olivy, která se letos zaměří na česko-slovenskou spolupráci.

Večerní divadelní představení by v Divadle hudby měla trvat do března, pak se program přesune do sálu Mozartea. Divadelní aktivity, filmové projekce i přednášky se pak přemístí do nově zrekonstruovaného sálu bývalého kina Central. Pokud půjde vše podle plánu, otevře Central v roce 2020.

PROGRAM poslední sezony Divadla hudby

6. 9. Kabaret Velázquez, Praha
27. 9. BuranTeatr, Brno – Svět je báječné místo
10. 10. Jakub Čermák a Johan, Plzeň: Po Tvých hrobech šlapu
17. 10. Městské divadlo Zlín – Furianti
22. 10. Divadlo LETÍ, Praha – Den závislosti
14. 11. Lachende Bestien, Praha – Ferdinande!
22. 11. Těatr Plastičeskij (RUS) – Variations of Static

PROGRAM loutkového divadla

Říjen Studio Damúza: Hlupáci z Chelmu DŽK, Golem DŽK
Listopad Víťa Marčík ml.: Eliščiny pohádky, Malý princ, Iluminace
Prosinec Buchty a loutky: Vánoce u Špidlíků, Vítězné svině
Leden Divadlo b: iOtesánek
Únor Divadlo Toy Machine: Pečky, O velikém čaroději
Březen Divadlo Na háčku: Jarní medvědiny
           Kejklířské divadlo z Doudleb: Ať žije Kocourkov!!!, Don Quijote z Doudleb
Duben Teátr Pavla Šmída: Zapomenutá pohádka
Květen Divadlo U staré herečky: Mauglí