V divadle opravili roky nefunkční propadlo, bude vozit i herce

Místo diváků obsadili na léto v Moravském divadle Olomouc dělníci. Uvedli do provozu roky nepoužívané propadlo, opravili prostor orchestřiště a zlepšili komfort křesel v první řadě.

V posledních letech nechalo divadlo obnovit foyer, zpřístupnilo diváckou galerii a vyměnilo sedadla. „Letos nastal čas na opravy v prostoru jeviště. Nejvýznamnější z prázdninových prací byla rekonstrukce zvedaného stolu jeviště neboli propadla,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela. Stůl byl instalovaný v roce 1991 a posledních deset let je nefunkční. „Původně navíc nesloužil ke scénickým účelům, ale k přepravě dekorací, což se nyní změní. Budou přidány bezpečnostní prvky umožňující přepravu herců,“ doplnil provozně technický náměstek Rostislav Czmero. Rekonstrukce vyšla na přibližně pět milionů korun, které divadlu poskytlo město Olomouc coby jeho zřizovatel.

Pracovalo se také v orchestřišti ukrytém pod jevištěm, kde bylo potřeba opravit statiku stropu. Půlmilionové náklady zaplatilo divadlo z vlastních peněz.

Komfort také v první řadě

Podle mluvčího divadla Davida Kresty si po loňské výměně křesel diváci v první řadě stěžovali na nedostatek pohodlí. Od nové sezony budou už bude na nohy více místa. „Uvědomujeme si, že se změnou ergonomie sedadel vyvstal problém. Křesla jsou mnohem pohodlnější, ale vyžádaly si větší prostor, který už v první řadě nezbyl a diváci tak naráželi do onoho mantinelu, který je součástí jeviště,“ uvedl ředitel. Bylo proto potřeba najít technické řešení, které se nedotkne mantinelu sloužícímu jako nosník forbíny.

Dělníci také natřeli podlahu jeviště, vyměnili lana v provazišti, hudební nástroje dostaly odbornou péči.

Do nové sezony vstoupí Moravské divadlo galavečerem spojeným s předáním cen za nejlepší umělecké výkony. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční v neděli 2. září v 19 hodin.