Krav maga od špičkového izraelského instruktora. Do Olomouce přijel učit Tamir Gilad

Údery do hlavy, rukou i nohou. Štípání, škrcení a další mrštné chvaty. Přes šedesát mužů i žen se v tělocvičně Střední školy zemědělské a zahradnické v Olomouci mydlí hlava nehlava. Trénují krav maga.

Rozcvička a jde se na to. Foto: Eva Lehnertová/Hanácké noviny

Do Olomouce zavítal izraelský instruktor Tamir Gilad, který je špičkou ve svém oboru. Od začátku nasazuje vražedné tempo a nenechává nás vydechnout. Zahříváme svaly sprintem po tělocvičně, křičíme a vzájemně se fackujeme.

Po prvních třech minutách můžeme ždímat trička, pot z nás teče, jako bychom právě doběhli maraton. Vydýchaný vzduch plní tělocvičnu a nám začíná být neuvěřitelné horko. Nevzdáváme se a bez vydechnutí pokračujeme v tréninku. Tedy vlastně pořád v rozcvičce.

Není potřeba hrát si na hrdiny, důležité je přežít. Klidně i tak, že utečeme

Kopání střídají další metody krav maga, které by se nám mohly hodit při útoku nebo třeba přepadení. Škrtíme se, používáme nohy, ruce, ale i zuby nebo jen prsty. Trénujeme mrštné uhýbání a další rychlé manévry. Při opravdovém útoky není potřeba hrát si na hrdiny, důležité je přežít. Proto může být někdy útěk, couvání nebo rychlé uhnutí tím, co nám zachrání život. Nacvičujeme hlavně rychlost reakcí, ne jejich důmyslnost ani přesnost. Jakákoli účinná obrana musí při reálném útoku přijít automaticky. Kopnutí, rána pěstí, útěk.

Hlavně být rychlý. Foto: Eva Lehnertová/Hanácké noviny

Někteří berou trénink smrtelně vážně, proto není divu, že asi po hodině teče první „červená“. Mladší kolega dostává v zápalu boje ránu do nosu. I to je krav maga. Kousance, štípance, modřiny, hlavní je se útočníkovi ubránit. Držíme se pod krkem, kopeme do rozkroku a štípeme na vnitřní straně stehen.

„Ona ho fakt kousla!“ Krav maga není jen o přesných úderech

Mladá žena vedle mě se soustředí jen na svého kolegu, v tuto chvíli vlastně útočníka a kouše ho do krku. Tím ho paralyzuje a dvakrát tak těžký muž padá s křikem k zemi. „Ona ho fakt kousla,“ směje se jeden z našich instruktorů.

Na zemi ale neleží jediný. Z šedesáti cvičenců se nás válí dobrá třetina. S každým dalším vstáváním jde poznat, jak nám ubývají síly. Okolo sebe vidím jen dav zadýchaných lidí s ruměncovými tvářemi a oblečením nalepeným na tělech.

Někteří se při tréninku dostali do velkého zápalu. Foto: Eva Lehnertová/Hanácké noviny

Tělocvična už ze všeho nejvíc připomíná saunu. Po hodině a půl intenzivního tréningu proto vyrážíme ven před budovu školy na malý plácek. Oddychujeme, lapáme po dechu, ale už nás zase ženou do boje. Protivník leží na zádech, tváře mu červenají a nedokáže se bránit. S takovou nikdy žádný zloděj nebo útočník nemá šanci vyhrát. Pokud také necvičí krav maga.

V nebezpečí jste všude, na ulici, doma i v autě

Jak nám Tamir Gilad vysvětluje, v běžném životě může přijít útok kdykoli – na ulici, v obchodě nebo třeba v autě. Cílem krav maga není naučit se nazpaměť, jak v takových situacích reagovat, ale vybudovat si pohotové a přesné reakce, které při napadení přicházejí samy formou přirozených reflexů. Ty si člověk za jeden trénink vštěpit nedokáže. Je potřeba pravidelně zkoušet a učit se, abychom při skutečném útoku nepřemýšleli a hned jednali a měli nad druhým převahu. Jen to nám může zachránit život. Když nebudeme spoléhat na štěstí, ale na sebe a naučené reakce.

Na intenzivní lekci izraelského instruktora krav maga se sešla plná tělocvična. Foto: Eva Lehnertová/Hanácké noviny