Čím dál oblíbenější skauting není koníček, ale životní cesta

Český skauting se za posledních sto let změnil, přesto, nebo možná právě proto, je stále oblíbenější. Dnes má česká skautská organizace Junák – český skaut přes 60 tisíc členů. Jenom na Olomoucku je jich 1 762. Skauting jde s dobou, jeho principy ovšem zůstávají stejné.

Skauti si váží svých tradic, zároveň se ale umějí přizpůsobit současnosti. Foto: Skaut

Mění se především aktivity skautských oddílů, kterých je v Česku přes dva tisíce. „Intenzivně pracujeme na změnách programu a nástrojů, které dále nabízíme vedoucím, potažmo tedy i chlapcům a děvčatům,“ vysvětlila mluvčí organizace Barbora Trojak. „Dobrým příkladem jsou například odznaky za takzvané odborky – odborové zkoušky. Začaly se používat už v roce 1915 a dnes jich existuje okolo padesáti v různých kategoriích. Některé jsou velmi současné, například zkouška Reportérta, Smartphonisty, Ajťáka nebo Filmaře,“ dodala.

24 hodin bez jídla, lidí a mluvení

Mezi nejobtížnější zkoušky, které si mohou skauti splnit, patří Zkouška třech orlích per. Musí během ní vydržet čtyřiadvacet hodin bez jídla, o samotě a nesmí mluvit. Oblíbené jsou mezi skauty i celotáborové hry. „Může jít o klasické indiány nebo divoký západ, ale i Pána prstenů, Harryho Pottera nebo třeba Minecraft,“ vyjmenovala Barbora Trojak.

Skautské tábory si podle ní i nadále zachovávají své tradice. „Tábory pořád stojí na pobytu v přírodě bez elektřiny a jiných vymožeností, na pobytu v partě kamarádů, kteří se většinou dobře znají, ale i na intenzivní fyzické aktivitě a samostatnosti,“ dodala mluvčí.

1 200 táborníků jen na Olomoucku

Jen letos uspořádají skauti v celé republice přes tisíc skautských táborů. Například na Olomoucku je to 38 nejčastěji čtrnáctidenních pobytů, kterých se dohromady zúčastní více než dvanáct set skautů a skautek.

Promítání na táboře kroměřížského střediska Polárka. Foto: Skaut

Kromě táborů dělají skauti na Olomoucku i další akce. Co dva roky jsou to Okresní roverské srazy. Nejbližší bude na podzim. „Jde o setkání skautů starších patnácti let, roverů a rangers, které zaměřujeme na navazování nových přátelství, podporu roverského programu a posílení sounáležitosti se skautským hnutím,“ vysvětlil za skauty na Olomoucku Jan Zahradník. Oddíl pořádá také nepravidelné okresní skautské srazy a vzdělávací akce. „Z těch známějších je to například akce Apendix nebo ScoutFest. Jde o regionální motivační víkendové setkání a výměnu zkušeností pro vedení skautských oddílů,“ doplnil Zahradník.

Nepravidelně probíhají také akce s názvem Skauti dětem, během kterých členové skautských oddílů aktivně propagují skauting, například v parku.

Typický skaut se hodně změnil

Od založení organizace prošel proměnou i tradiční skautský kroj. Z okrové barvy se stala světlejší písková, vodáci nosí kroj tmavě modrý. Ubylo klobouků a baretů, naopak barevných šátků je více – dříve se nosily hlavně tmavě hnědé. Dnes má každá věková kategorie skautů svoji barvu šátku a šňůrky, které spojuje nárameník s kapsou a píšťalkou.

Sliby, šátky, zkoušky a nášivky jsou letitou součástí skautingu, i když třeba kroj se změnil. Foto: Skaut

Velké oblibě se stále těší nášivky, od těch základních, které zobrazují město a číslo oddílu, až po ty, které skauti dostávají za splnění zkoušek.

Pro toho, kdo se domnívá, že jde jen o zábavu na dlouhá odpoledne, skauting rozhodně není. „Jde o životní styl, cestu, kterou si člověk zvolí a neměl by ji opouštět. Není to časově ohraničená zábava v dětství. Junák – český skaut je výchovné hnutí, nejde o koníček,“ uzavřela aTrojak.