Města musí řídit opravdoví manažeři, vzkazuje předseda hnutí a premiér Andrej Babiš

Komerční sdělení.

Srdečně zdravím všechny Olomoučáky!

Jsem rád, že vám můžu říct pár slov o práci hnutí ANO pro tuto zemi, o slibech, které jsme občanům dali a úspěšně je plníme a taky o důležitosti podzimních komunálních voleb, které nás čekají. Pro mě je velmi důležité, aby obce a města řídili schopní lidé. Opravdoví manažeři. To se nám osvědčilo za poslední čtyři roky třeba v Ostravě nebo v Brně. Primátoři a starostové nejlépe vědí, co lidé potřebují. A protože jsme z jednoho hnutí, potkáváme se, buď v Praze nebo když s vládou vyjedu do regionů, můžeme spolu mezi čtyřma očima řešit problémy, kde už město nestačí, ale stát může pomoct.

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. Foto: ANO

Sepisujeme si všechno, co naše vláda v posledních měsících dokázala prosadit a udělat. I když byla menšinová, je toho fakt dost a ukazuje se, že když ministři táhnou za jeden provaz a někdo je pořádně řídí, státu i lidem se daří.

Zavedli jsme zvýhodněné půjčky pro mladé manžele, připravujeme zákon o sociálním bydlení, navýšili jsme podporu sociálních služeb v krajích o 3,6 miliardy, zaměřili jsme se na omezení obchodu s chudobou a zneužívání dávek zejména na bydlení.

Měníme pravidla pro hospodaření nemocnic, kde ze zdravotnictví ročně mizely stovky miliónů korun, které přitom byly určeny na kvalitní a dostupnou péči o pacienty.

Na opravy krajských silnic jsme dali 4 miliardy a zahájili výstavbu nových úseků dálnic. Bohužel nás zdržují obstrukce různých aktivistů, a proto jsme iniciovali změnu zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury.

Od září platí 75% sleva ve vlacích a autobusech pro seniory, žáky a studenty.

Výrazně jsme posílili prostředky na sport. Letos státní rozpočet počítá, že do sportu půjde 5,5 miliardy korun. A příští rok by to mělo být podle vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky dokonce 8,4 miliard.

Mirek Žbánek, kandidát hnutí ANO na primátora města Olomouce. Foto: ANO

Navýšili jsme rozpočet školství o téměř 1,2 miliardy zejména pro regionální školy a lékařské fakulty, dohodli jsme se s odbory na navýšení platů nejen učitelů (o 15 %), ale i nepedagogických zaměstnanců (o 10 %). Jelikož je Olomouc městem škol a vzdělávání, pocítí zde změnu k lepšímu tisíce zaměstnanců ve školství.

Vláda navíc připravila nejvyšší navýšení důchodů od roku 1989. Měsíčně 918 korun v průměru pro každého a k tomu, taky měsíčně, tisícovka pro seniory nad 85 let. A to už od ledna.

Když jsme před pár lety jako první začali mluvit o hrozbě sucha, mnozí se nám smáli. My jsme na tom ale začali pracovat a jsme připraveni lépe, než by byl kdokoliv jiný. Města a obce dosáhnou na investice do vodohospodářské infrastruktury, čističky a nové zdroje ve výši 6,5 miliardy. Je to výzva i pro nové vedení olomoucké radnice, zejména proto, že hnutí ANO iniciovalo proces navrácení prodeje vody z rukou nadnárodního koncernu zpět městu. Tím jste v Olomouci inspirovali řadu měst a obcí v celé republice.

Vláda také úspěšně bojuje proti podvodným prodejcům a „šmejdům“, stejně jako proti nekalým praktikám a nemravným ziskům soukromých exekutorů. Připravujeme dotační programy na regeneraci veřejného prostranství na sídlištích, zateplování paneláků, budování komunitních bytů…

Proto je dobře, že i do čela olomoucké radnice míří manažer. Člověk, který se posledních deset věnoval čerpání evropských dotací a veřejným investicím. Zná všechny ty složité procesy a věřím, že nedopustí, aby se peníze určené na rozvoj města někde zašantročily. Libí se mi jeho myšlenky na opravu zimního stadionu, který nechaly předchozí vlády města zchátrat do podoby dnešní Plecharény nebo snaha vrátit olomoucké Floře slávu, kterou měla před desítkami let. V Česku nám chybí velký květinový svátek s mezinárodním ohlasem, jakým by Flora Olomouc mohla s podporou vlády a města znovu být.

Váš Andrej Babiš