S Prostějovem by se rád ve druhé lize zabydlel, Sigmě její legenda Machala věří

Fotbalový Prostějov vrátil do druhé ligy a jeho příznivce potěšil třeba vítězstvím v derby nad Brnem. V týmu má trenér Oldřich Machala několik ostřílených borců, včetně účastníka mistrovství světa a Evropy Jana Poláka. Zároveň sleduje i Sigmu Olomouc, za kterou jako hráč nastřádal stovky utkání. Navzdory nevydařené úvodní části české první ligy nemá důvod házet ji přes palubu.

Trenér Oldřich Machala hodnotí domácí utkání s Brnem, které jeho Prostějov vyhrál 2:1. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Do druhé nejvyšší soutěže se po roční pauze vrátili. Její úvod fotbalistům Prostějova vyšel, ze sedmi zápasů vytěžili 12 bodů. Oproti předchozí sezoně na stejné úrovni je to podstatný rozdíl, vždyť loni v květnu Hanáci po 30 odehraných kolech sestupovali do Moravskoslezské fotbalové ligy právě s 12 body. Teď mohou pomýšlet na daleko lepší umístění. Není tajným cílem boj o jednu z příček zaručující účast v baráži o první ligu?

„To jsme ještě moc daleko,“ pousměje se při vyslovení takové myšlenky trenér Oldřich Machala. Následně promluví o skutečném cíli klubu. „Chceme se ve druhé lize udržet a stát se jejím pravidelným účastníkem, zabydlet se v ní. Bodový zisk ze začátku soutěže je fajn, ale čeká nás ještě spousta práce. Na předešlé podzimní výkony musíme navázat a sbírat body,“ má jasno.

Polák výborně zapadl, mladíci se musejí chytnout

I s vizitkou tuctu bodů za první čtvrtinu Fortuna národní ligy stojí nohama pevně na zemi. Stejně jako jeho svěřenci, kteří ukázali, že porazit mohou každého. Třeba moravského rivala a jednoho z papírových favoritů soutěže Zbrojovku Brno srazil v nastavení druhého poločasu parádní trestňák Ukrajince Zhykola. Jedné z prostějovských letních posil. „Má vynikající kopací techniku i myšlení. Společně s Olexem Pernackijem jsme si ho ještě ve třetí lize vytáhli ze Zlína. Oba se uplatnili, navíc umí dobře česky,“ poznamenal Machala.

Trenér fotbalistů Prostějova a legenda Sigmy Olomouc Oldřich Machala. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Do středu prostějovské zálohy přišel bývalý reprezentant Jan Polák. Do mužstva zapadl a představuje pro něj povzbuzení do sezony. „Chtěli jsme kluka, který už má něco za sebou. To Honza splňuje. Nyní jen doufáme, že bude zdravotně v pořádku a nezraní se,“ komentoval kouč. Někdejší hráč Anderlechtu Brusel či Wolfsburgu se připojil k dalším matadorům Schusterovi, Susovi a Kroupovi a začal tvořit zkoušenou kostru prostějovské jedenáctky.

Na Hané ale chtějí sázet i na mladé hráče, vlastní odchovance. Podle Machaly se musejí pro druhou ligu vychovávat, aby jim výkonnostní strop nepřinesla některá z nižších soutěží. Prostoru v A-týmu se mladíci se nesmějí zaleknout. Naopak – když přijdou z dorostu, měli by svou šanci chytit za pačesy. Za vzor si mohou vzít Davida Píchala. Ve druhé lize nastupoval už před dvěma roky, za sebou má starty v mládežnických reprezentacích a v 17 letech z něj vyzařuje velký potenciál.

„Je to velký talent celého českého fotbalu. V první a druhé lize jsou snad tři, čtyři hráči, kteří dosahují toho, co on. Pokud se bude dál rozvíjet, má před sebou slibnou kariéru,“ připustil Oldřich Machala. Ten stále sleduje také olomouckou Sigmu, kde patří mezi živoucí legendy. Nikdo toho za ni neodkopal více než právě on.

Sigma? Věřím, že se zase zvedne

Když může, jde se podívat na každý zápas. Sledoval i ten se Sevillou, kterou Olomoučané na Andrově stadionu přehrávali. „Viděl jsem oba zápasy, Sigma hrála výborně a jednu, dvě branky si dát zasloužila. Škoda, že doma nevyhrála. To by pak Sevilla na své půdě hrála úplně jinak, takto se jí po vítězství 1:0 venku hrálo doma dobře,“ konstatoval. Výběr Václava Jílka jej nezklamal a přál by mu, aby se do pohárové Evropy podíval i příští rok.

Machala se s nováčkem druhé ligy Prostějovem drží v první půlce tabulky. Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Olomouc se nyní musí soustředit na domácí soutěž. Start se jí na rozdíl od Prostějova nepovedl, Machala však přesto věří, že se dokáže zvednout. „Pamatuji si, jak jsme to měli my, když jsme vypadli z pohárů. Je ale fakt, že si nevybavuji, že bychom někdy měli za prvních sedm kol jen tři body. Sigma má nicméně kádr na to, aby šla zase nahoru,“ tvrdí.