Nežil se lží. Tomáše Kvapila ocenili za protikomunistický odboj

Tomáš Kvapil, olomoucký politik a někdejší ministr pro místní rozvoj v Klausově vládě, získal ocenění za protikomunistický odboj. Dlouholetý člen KDU-ČSL se podílel na rozšiřování materiálů Charty 77 či organizaci a sběru podpisů pod petice a pořádání veřejných vystoupení na podporu politických vězňů.

Manželé Olga a Tomáš Kvapilovi. Foto: Zita Chalupová

Politik utrpěl v roce 2009 ve svých třiapadesáti letech mozkovou mrtvici, kvůli níž je nyní odkázán na invalidní vozík a péči své rodiny. Manželka Olga přiblížila jeho činnost v totalitních časech. „Přesvědčil nás k tomu Michal Mrtvý, který byl zavřený za distribuci náboženské literatury. Tomáš mu tehdy hodně pomáhal. Tomův tatínek byl právník a Toma právo moc zajímalo a chtěl je studovat. Ale měl ze školy špatný posudek, takže se na práva nedostal. Ovšem jeho zájem o ně trval, hodně se v tom vyznal. Takže když byl kdokoli za něco souzený nebo jinak perzekvovaný, snažil se mu s tatínkem pomoci, říct mu, jak se bránit. Tatínek zpracoval takové desatero, aby lidi věděli, jak se chovat při výslechu, aby člověk neohrozil sebe ani druhé,“ vypráví Olga Kvapilová. Dodává, že její muž figuroval v kauze, ve které bylo několik lidí odsouzeno k vězení za rozšiřování náboženské literatury. On sám nikoli, protože říkal: „Nebudu vypovídat.“ Jeho role spočívala především v rozvážení a distribuci literatury, protože už měl potřebné kontakty. „Sám to nerozepisoval, to dělali jiní, třeba moje maminka,“ říká Olga Kvapilová.

Potřísněné sochy lvů a domovní prohlídky

Manželé chodívali na soudy se svými známými, běžné v té době u nich bývaly domovní prohlídky. „Kdysi někdo potřísnil barvou lvy u olomouckého soudu. Probíhalo důkladné vyšetřování, ale my jsme si mysleli, že to byla provokace StB. Několik lidí bylo obviněno z výtržnictví, dělaly se domovní prohlídky, ale nakonec z toho nic nebylo, nenašli žádné důkazy, takže obvinění stáhli,“ popisuje nelehkou dobu paní Olga.

Tomáš Kvapil také rozšiřoval petici Podněty katolíků k řešení situace věřících občanů Augustina Navrátila. Chartu 77 nepodepsal. „Tom nad tím pořád hrozně přemýšlel. Samozřejmě s tímto dokumentem sympatizoval, ale nakonec se rozhodl, že nepodepíše, protože mu bylo doporučeno, aby na sebe vzhledem ke svým jiným aktivitám zbytečně neupozorňoval,“ vzpomíná jeho žena. „Pro nás to tehdy byla těžká doba, časté domovní prohlídky, výslechy, při kterých mu vždy nabízeli spolupráci, ale hlavně se člověk musel pořád rozhodovat, jak se zachová – jít k volbám, nebo nejít k volbám. Pak se objevila Solženicynova promluva k ruskému národu Nežít se lží. Ta nás hodně ovlivnila, hodně nám pomohla. Rozhodli jsme se, že nebudeme příliš provokovat a dáme se cestou pasivního odporu. Takže jsme například nechodili k volbám, protože to podle nás byla lež. Měli jsme tehdy malé děti a obavu o jejich budoucnost, ale řekli jsme si, že tak to donekonečna nejde. A měli jsme z toho čisté svědomí,“ dodává Olga Kvapilová.

Povzbuzení pro rodinu

Při předávání ocenění v Konferenčním sále Vojenského klubu Praha byl Tomáš Kvapil přes svůj neutěšený fyzický stav podle slov své ženy dojatý, plakal. Současně ho uznání potěšilo, vnímal, o jakou situaci jde. „Jsem moc ráda, že manžel toto ocenění dostal, i kvůli našim dětem. Ti starší ho znají z jeho aktivního života, ale ti mladší si tatínka pamatují víceméně v tomto nemocném stavu. Takže je moc těší, když slyší, že si ho nějaký politik váží. Je to pro ně velké povzbuzení,“ uzavírá paní Olga.

Osvědčení, pamětní dekrety ministra obrany a odznaky převzalo 19. listopadu z rukou náměstkyně ministerstva obrany Aleny Netolické dalších 27 účastníků odboje a odporu proti komunismu, z toho pět osob in memoriam.

Mezi oceněnými byli například Irena Dvořáčková, Roman Laube či in memoriam Gertruda Wonková nebo Květoslav Prokeš.