Nejúspěšnější prostějovští sportovci? Parašutisté!

Fotbal, tenis nebo hokej – to jsou nejznámější sporty v Prostějově. Ani jeden z nich se ale nemůže pyšnit tolika úspěchy na vrcholové úrovni jako sportovní parašutisté. Za více jak půlstoletí své existence bylo jen několik málo let, kdy Dukla nezískala žádnou medaili.

Šéftrenér parašutistů Dukly Prostějov Jiří Šafanda.
Foto: Petr Komárek/Hanácké noviny

Medaile a poháry vozí z mistrovství Evropy a světa Prostějované sloužící v armádě. Všichni jsou českými reprezentanty, národní tým tvoří pouze oni. „Účastníme se jak armádních, tak civilních šampionátů. Na všech každopádně vždycky startují vojáci,“ říká šéftrenér Armádního sportovního oddílu Jiří Šafanda. „V počtu medailí na nejvyšší úrovni nemáme v Prostějově konkurenci,“ pochvaluje si.

Parašutismem moc vydělat nejde

O sportovním parašutismu ale přesto na Prostějovsku tolik slyšet není. Potřebovala by Dukla svého sportovního manažera, jakým je například v jiných sportech úspěšný Miroslav Černošek? „Možná ano, ale v našem sportu by tolik peněz rozhodně nevydělal,“ zasměje se Šafanda a dodává, že sportovní seskoky padákem nejsou marketingově zdaleka tak výnosné jako jiné populárnější sporty.

Za vítězství v závodu se ani neuděluje finanční odměna, reprezentaci z Prostějova to ale nevadí. Od svého vzniku v listopadu 1961 až dosud získala 173 medailí. Nejčastěji (v 59 případech) jsou mezi nimi zastoupené ty zlaté. Stříbrných je 56, bronzových 58. „Do oddílu zabudováváme ty nejlepší parašutisty ze všech koutů Česka. Všichni působí v Dukle Prostějov a bydlí přímo ve městě nebo v přilehlém regionu,“ prozradil šéftrenér s tím, že všichni jsou podřízení Armádnímu sportovnímu centru Dukla.

Česko závodí ve všech disciplínách, jako jedno z mála

Mezi standardní vybavení oddílových členů patří padáky, kterým se podle tvaru říká křídlo. S klasickými kulatými se již neskáče. „To by pak při tréninku a mistrovstvích byli rozesetí po celém letišti,“ zdůvodnil Šafanda. Starý typ padáků by parašutisty nasměroval úplně jinam než na pětimetrovou kruhovou plochu soutěžního doskočiště. To se v minulosti s ohledem na modernizaci výstroje postupně zmenšovalo až do současných rozměrů.

Uprostřed na nejvyšším stupni vítězů letošní armádní mistři světa v kombinaci (všech tří disciplín sportovního parašutismu). Zleva: Petr Směšný, Miloslav Kříž, Libor Jiroušek, Oldřich Šorf, Jakub Pavlíček, Bonifác Hájek. Foto: archiv ASO Dukla Prostějov

Prostějovská Dukla se zaměřuje na všechny tři základní parašutistické disciplíny – přesnost přistání, individuální akrobacii a skupinovou akrobacii. Českou republiku v tomto druhu sportu řadí mezi absolutní světovou špičku. Států, které by se reprezentaci vyrovnaly, není mnoho. „Z větší části jsou to země bývalého východního bloku. Rusko, Bělorusko nebo Německo,“ přiblížil Jiří Šafanda.

Mezi historicky neúspěšnější prostějovské parašutisty patří také současný duklák Jiří Gečnuk. V počtu medailí dokonce dominuje, vybojoval jich už osm desítek. Více než třetinu jeho úspěchů tvoří ty dosažené mezi jednotlivci. Dařilo se mu i letos, stejně jako celé reprezentaci. Z armádního a civilního mistrovství světa přivezla dohromady devět cenných kovů, další tři přidala na světovém poháru.