S dřevěnými koly objel street-artový umělec slavné „etapáky“

Giralinda, Touralinda a Vueltalinda. Že vám to nic neříká? Možná víc napoví zmínka o Giro d´Italia, Tour de France a La Vuelta a España. Tři nejznámější etapové cyklistické závody na starém kontinentu a bezpochyby i na světě spojil s vesničkou Březsko na Prostějovsku street-artový umělec Miloš Šmilňák. Ze dřeva vysochal pojízdná kola představující jednotlivé země.

Březsko se na chvíli stalo středem cyklistického světa. Miloš Šmilňák v přilbě. Foto: Jana Sikorová

V září loňského roku začal cyklistický nadšenec Miloš Šmilňák uskutečňovat smělý plán. Pro každou ze zmiňovaných tour totiž vyrobil dřevěný socho-bicykl nesoucí atributy daného státu. Jména odvodil z názvu závodu, kola tedy mají názvy Giralinda, Touralinda a Vueltalinda. Hotovo bylo v květnu. Konečný design soch však dostal podobu až v zahraničí, kam bicykly vzal. „Jako podmínku dokončení této trilogie jsem si dal navštívení všech tří závodů a požádání současných závodníků o jejich autogramy a tím o finální dekorování socho-bicyklů,“ přiblížil Šmilňák.

Hotovo, světový peloton se podepsal

Originální stroje o váze 26 kilogramů nakonec podepsala většina závodníků z pelotonu včetně vítězů letošních i některých předchozích ročníků. Své autogramy zde mají i mistři světa. „Jen díky jejich laskavé pomoci mohlo být dílo dokončeno,“ dodal autor unikátních kol.

Miloš Šmilňák takto symbolicky absolvoval většinu etap všech tří závodů. „Bylo to tvrdé, ale prožil jsem nezapomenutelné chvíle, prožil jsem svůj sen,“ líčil. Svoje socho-bicykly představil Miloš Šmilňák na street-artové výstavě doma v Březsku.

Španělské kolo má místo řidítek rohy, stojánek na lahev zdobí vypálený býk. Foto: Jana Sikorová