Na kříž se v Odrlicích skládali, teď ho chtěl někdo podřezat

Obnovení kříže nalezeného na půdě odrlické kaple byla před pěti lety velká sláva. Koncem února však obyvatele místní části Senice na Hané zaskočila zpráva, že kříž chtěl někdo podřezat.

Kříž byl požehnán na Slavnost sv. Cyrila a Metoděje 5. července 2014. Foto: Oldřich Palička

„Pachatele vyrušila dvojice odrlických chlapců vracejících se z lesa, bylo okolo 18 hodiny. Dotyčný pak nasedl na kolo a kvapně ujel směrem na Dubčany. Kdyby řezal ještě pět minut, tak je kříž na zemi,“ uvedl Oldřich Palička z Odrlic, který obnovu organizoval.

Místní ještě večer zavolali policii a odrlický stolař pak kříž zpevnil latěmi. Hned druhý den starosta zadal opravu. „Jak mne to mrzí? Upřímně, měl jsem pocit nechápajícího překvapení. Bezděky jsem si vzpomenul na první novoroční projev prezidenta Václava Havla, kdy národu sdělil, že ‚naše země nevzkvétá‘. Bohužel to platí stále,“ dodal Palička. Nedomnívá se, že by šlo o náboženský nebo politický čin. Spíše chtěl podle něj někdo Ježíše ukrást a  prodat.

Plechový Ježíš s andílkem mají 150 let

Odrlický dřevěný kříž s Ježíšem stával ještě před 120 lety na horním konci vesnice, kde je dnes pod lípou socha Nejsvětější Panny Marie. Do těchto míst vyprovázeli odrličtí své zemřelé sousedy na jejich poslední cestě na hřbitov v Cholině. Kovaný plechový korpus Ježíše s andílkem, ruční práce někdejšího kovářského mistra, je starý přibližně 150 let a na přímluvu olomouckých archeologů bylo dohodnuto, že se Ježíš vrátí pod širé nebe. Na obnově za asi padesát tisíc korun se finančně se podíleli i místní obyvatelé.

Odrlický kříž po poškození a provizorní opravě. Foto: Oldřich Palička