Už za měsíc vypukne tradiční jarní úklid. Přidáte se?

Zima pomalu končí a do vypuknutí jarního termínu největší tuzemské dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko zbývá přibližně měsíc. Své úklidy mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na webu projektu. Tématem letošního ročníku zvolili organizátoři pneumatiky.

Ilustrační foto. Zdroj: www.uklidmecesko.cz

Hlavní termín letošní akce je v sobotu 6. dubna. Zaměří se na dobrovolnické úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody, měst a obcí.

Jak to funguje?

Již nyní mohou jednotliví místní pořadatelé na stránkách projektu www.uklidmecesko.cz zadávat plánované úklidy. Ideálně co nejdříve, aby měli dobrovolníci dostatek času na přihlášení ke konkrétnímu úklidu. Zaregistrovaní organizátoři pak dostanou užitečné rady k plánování i propagaci svých akcí a mohou zažádat o úklidové pomůcky.

V loňském roce se do akce zapojilo celkem přes 130 tisíc účastníků, proto organizátoři musí i letos věnovat největší úsilí zajištění logistiky celé akce a především pytlů a rukavic pro zapojené dobrovolníky. „Díky podpoře Ministerstva životního prostředí a partnerů projektu, kterými jsou Nadační fond Veolia a Komerční banka, bychom měli mít opět připraveny pevné pytle i pracovní rukavice pro zájemce, kterým z loňského ročníku nezbyly zásoby, či nemají vlastní zdroje. Další tisíce párů rukavic jsme letos získali darem od firem Cerva Group a Ardon Safety,“ sdělila Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody, jedna z organizátorek.

Nová kategorie fotosoutěže: pneumatiky

Letošní ročník akce zaměří pozornost na pneumatiky pohozené v přírodě, potocích, skrytých zákoutích měst a obcí.Pneumatiky jsou pro nás takovým ‚evergreenem‘,“ řekl Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. „Narážíme na ně již od prvního ročníku úklidů, mnohdy na těžko uvěřitelných místech. Je stěží pochopitelné, že se někomu ‚vyplatí‘ táhnout pneumatiky do lesa, když je může bezplatně odevzdat na jednom z několika stovek míst zpětného odběru. Proto bychom chtěli problematiku pneumatik a jejich zpětného odběru více zviditelnit, zmapovat při úklidech jejich množství a zaměřit se na prevenci, aby tento odpad zbytečně nevznikal. Pneumatiky budou letos i novou kategorií ve fotosoutěži a objeví se v propagačním videoklipu akce,“ uvedl organizátor.