Fotbalovou Sigmu zakládala před sto lety parta nadšených kluků

Významné jubileum si letos připomíná nejznámější fotbalový klub Olomouce. Od vzniku dnešního SK Sigma Olomouc uplyne přesně sto let. Účastník nejvyšší soutěže si kulaté narozeniny připomíná různě, zkraje roku uspořádal galavečer, uspořádal výstavu a chystá výroční zápas.             

Tým SK Hejčín z března 1932. Zleva stojí: Linet, Iner, Pospíšil, Kubíček, Ant. Vidlař st., Lux, Tatíček, Kadlčík, Fr. Srovnal. Foto: Repro z výstavy k 100 letům SK Sigma

Olomoucká Sigma proslula svou prací s mládeží. Vychovala a vychovává řadu reprezentantů, namátkou Radka Látala, Tomáše Ujfalušiho, Marka Heinze či Tomáše Kalase. Ve spojitosti se stým výročím vzniku klubu je to více než symbolické. Na podzim roku 1919 totiž u zrodu oddílu kopané stála parta zapálených hejčínských kluků, z nichž nejstarší Karel Tatíček, vůdčí osobnost, měl sotva šestnáct let.

FK Hejčín a Hejčínská jedenáctka

Svůj klub nazvali mladíci FK Hejčín a brzy se dočkali konkurenta. Jejich vrstevníci z tehdy čerstvé městské čtvrti (součástí Olomouce se Hejčín stal v dubnu 1919) si založili Hejčínskou jedenáctku. „Za krátký čas se však ukázalo, že by bylo lepší, kdyby se oba kluby spojily. Bylo dohodnuto, že obě mužstva svedou zápas s tím, že vítězové budou mít právo dát novému klubu název,“ líčí jeden z panelů výstavy o Sigmě v Šantovce.

Rozhodující utkání se uskutečnilo v Olomouci na Envelopě, FK Hejčín zdolal svého protivníka poměrem 3:1. Vítězná strana ale získané právo neuplatnila, nový klub se jmenoval jinak – SK Hejčín. Jeho první tým utvořili nejstarší hráči z obou původních celků, zbytek nastupoval za rezervu. První dresy olomouckých fotbalistů byly docela obyčejné, v kombinaci s bílými trenýrkami oblékali skautské košile.

Rok 1947 a zkratka HSK BH

Roku 1924 vstoupil SK Hejčín do Hanácké župy fotbalové a získal oprávnění účastnit se mistrovských zápasů. K prvnímu přejmenování klubu došlo v srpnu 1947, mimořádná Valná hromada rozhodla o novém názvu Hejčínský sportovní klub báňské a hutní Olomouc (zkráceně HSK BH Olomouc).

Čtyři desetiletí poté sehrála Olomouc soutěžní duel, ve kterém za její působení na prvoligové scéně padlo nejvíce branek. Desetigólovou přestřelku na půdě Trnavy z konce listopadu 1987 vyhráli Hanáci 6:4. S Trnavskými spojují Sigmu i její další nej v nejvyšší soutěži. Zkraje září 1982 se Slováci stali vůbec prvním týmem, který olomoucké barvy v první lize porazil, když se radovali z čistého štítu a tří přesných zásahů.

Chystá se zápas v retro dresech

Proti Trnavě dosáhli Olomoučané také nejvyššího počtu vstřelených gólů v první lize. V poslední únorový den roku 1992 se na západě Slovenska trefili sedmkrát, sami přitom inkasovali pouze jednou. Tento úspěch zároveň patří k jejich třem nejvyšším výhrám mezi českou a československou elitou. Dvakrát ještě zapsali výsledek 6:0 – v prosinci 1989 proti Povážské Bystrici a v květnu 2016 proti Teplicím.

K oslavám uspořádá SK Sigma Olomouc také zápas, který odehraje v retro dresech. Konat by se měl v srpnu nebo v září, tedy v období, kdy před 100 lety vznikl FK Hejčín.