Taneční kurzy jsou českým a slovenským unikátem, říká vítězka StarDance

Olomoučané jsou výborní tanečníci a mají chuť se učit. Alespoň si to myslí profesionální tanečnice, lektorka a taky vítězka první televizní taneční soutěže StarDance Kristýna Coufalová. V Olomouci vede s rodiči taneční školu a má plné ruce práce.

Klasické středoškolské taneční kurzy vede Kristýna Coufalová s Ondřejem Techmannem. Foto: Coufalovi – taneční škola Olomouc

Kristýna Coufalová tančí životem už od narození a na profesionální taneční parket vstoupila před dvaceti lety. Zlomová podle ní byla účast v televizní taneční soutěži České televize. Její první řadu před třinácti lety s hercem a moderátorem Romanem Vojtkem vyhrála. „Na StarDance se koukám pravidelně, pokaždé si vzpomenu, jak jsem tančila já. Jsem ten typ diváka, co sedí za pět minut osm u televize, kolem sebe má nachystané samé nezdravé věci. Teď mám dvě malé děti, které se dívají se mnou,“ usmívá se sympatická tanečnice. O loňském devátém ročníku říká, že byl mimořádně silný. „Všechny páry byly šikovné. Překvapilo mě, že celebrity se na naučily nejen kroky, ale i techniku, takže to bylo hodně taneční. Poslední řada měla opravdu vysokou úroveň. Na vítězství jsem hned po prvním díle tipovala Jiřího Dvořáka, který pak soutěž i vyhrál,“ vrací se Kristýna Coufalová několik týdnů zpět.

Olomoučané jsou šikovní tanečníci

Budoucí tanečníky vychovává spolu s rodiči v taneční škole, kde pořádají taneční kurzy pro středoškoláky i dospělé. O Olomoučanech říká, že jsou báječní a rádi se učí. „Myslím si, že jejich zájmu napomáhá právě televizní soutěž, hlavně v oblasti kurzů pro dospělé. Když mají páry už děti odrostlé, zjistí, že tanec pro ně může být fajn prostor, jak společně trávit čas,“ pokračuje. Výjimkou prý ale není ani to, že rodiče chodí na soukromé lekce, aby svým dětem nedělali na závěrečné koloně nebo maturitním plese ostudu. „Je ale i spousta lekcí, kdy jdou kolegové na ples a nechtějí se ztrapnit. Přijdou, že se potřebují naučit nějaké základní kroky. Manželské páry chodí spíš na celé kurzy,“ popisuje Coufalová příklad z praxe.

Kristýna Coufalová se svým tanečním partnerem Ondřejem Techmannem. Foto: archiv Kristýny Coufalové

Taneční jsou raritou na celém světě

Taneční kurzy jsou přitom unikátem České a Slovenské republiky. Jinde na světě se takhle tanec neučí a kdo chce, chodí na individuální hodiny nebo kurzy. U dospívajících počet přihlášených závisí na typu školy. „Na gymnáziu tanec patří ke klasickému vzdělání, je to běžná součást toho, co člověk umí. Na jiných školách taková poptávka není. Myslím si ale, že je to taky o učiteli tance, jak dokáže zaujmout, strhnout a motivovat. Tančit se totiž naučí každý, ještě jsem nezažila nikoho, kdo by se nechytl. Když se tohle povede, je to zábava pro všechny,“ zamýšlí se tanečnice.

Etika, móda a osobní vkus

Letošní plesová sezona se pomalu chýlí ke konci, tradičně bylo na výběr několik stovek bálů. Pár jich ovšem pořád zbývá. Jak se na ten který obléct? Hlavně podle toho, o jakou událost jde. Etiketa je daná, na plese by měly být dlouhé šaty, uzavřené boty a žádné výstřelky. „Pak je tady osobní vkus a móda. Když se otázkou šatů někdo zabývá, je oblečený správně. Když je to někomu jedno, nikdo s tím nic neudělá. Je ale fakt, že když se jde někdo bavit s přáteli na vesnický ples s bažantem v tombole, ve velké róbě by tam byl za blázna,“ podotýká lektorka. Ostatně dobrý pocit z tancování je to hlavní. „Dnes už pracuji jen s veřejností a nejvíc mě těší, když je to pro páry i jednotlivce radost. Pak z toho mám radost i já,“ říká.

Tango na Mistrovství ČR v 10 tancích 2015. Kristýna Coufalová soutěžila naposledy jako aktivní tanečnice v páru Robinem Ondráčkem. Foto: archiv Kristýny Coufalové