Zájem o okolí neznamená jen účast v komunální politice, ukazují skauti

Nechat svět lepší. Heslo Skautského institutu se teď může naplno uplatňovat i v Olomouci a okolí. Právě v centru krajského města si organizace začala pronajímat několik místností, kde pořádá besedy, nebo třeba kurzy tance.

Interiér olomouckého Skautského institutu je zařízen minimalisticky. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Kolektiv kolem Skautského institutu v Olomouci se snaží podněcovat k diskuzi, ať už program v prostorách ve druhém patře historického domu na Dolním náměstí pořádá nebo hostí. „Skaut by měl být aktivním prvkem společnosti, tahounem změny. Rádi bychom, aby lidé měli zájem o své okolí a neměli to spojeno jen s účastí v komunální politice. Chceme mluvit o tématech, o kterých se nemluví, případně bez nadhledu. Junák má obrovský potenciál,“ vysvětluje skaut Jan Buka.

Skautský institut (SI) vznikl v roce 1999 a dnes je pobočným spolkem Junáka. „Částečně vyrostl z jeho archivu, který mapuje vývoj občanské společnosti u nás. Formovaly ho i tematické večery, kde se setkávali skauti a veřejnost a diskutovali různá přesahující témata,“ shrnuje začátky olomoucký skaut Jan Buka.

Stačí přispět na náklady

Olomoucká odnož začala působit v roce 2015 na podnět celostátního ředitele. Postupem času se jí začalo říkat Fórum Skautského institutu a právě to má dnes Buka pod záštitou SI na starosti. Zároveň spolupracuje s okresní a krajskou radou Junáka, dvěma největšími skautskými celky v regionu. Dokud neměl tým fóra střechu nad hlavou, zvládal po kavárnách a parcích nanejvýš tři akce měsíčně. Teď pořádá přibližně tři za týden. V březnu se tady například promítaly filmy festivalu Jeden svět, debatovalo se o změně klimatu nebo se přítomní učili vyrobit domácí prací prášek.

Garantem Fóra Skautského institutu v Olomouci je Jan Buka. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

V budově, kde sídlí několik dalších neziskovek, se kromě debat či přednášek odehrávají od loňského 17. listopadu i kroužky nebo tvořivé dílny. Zázemí využít kdokoli, pokud obsah zapadá do myšlenky SI. „Platí se jen náklady. Zkrátka když si někdo dá kafe, tak aby přispěl na další a podobně,“ popisuje Jan Buka, který jinak pracuje pro olomouckou Charitu.

Svojsíkův oddíl i děti

V univerzitní Olomouci jsou cílovou skupiny studenti. Lidé z Fóra SI by ovšem rádi zapojili i seniory, takže teď začínají spolupráci se skauty ze Svojsíkova oddílu, což je čestná jednotka pro členy hnutí starší 60 let. „Pak máme vizi vtáhnout víc střední školy. Studenti jsou pro nás mladší roveři, tedy staří skauti. Samozřejmě dnes a denně reagujeme na to, co dnešní děti chtějí, co potřebují, kam chodí, co je zajímá. Vzhledem ke statistikám to očividně funguje. Členů je spousta. Akorát jak jsou přehlceni aktivitami, nechce se jim znalosti předávat dál a vést oddíly, družiny, střediska,“ podotýká Jan Buka.

Materiál pro diplomové práce?

Kromě nadšení si s sebou vzal SI na Dolní náměstí i krajský archiv Junáka. Za zdí institutu jsou ve vlastní místnosti dokumenty, grafiky, kroniky, fotky, dopisy. „Říkáme tomu archiv, ale ještě by to potřebovalo mnoho a mnoho třídění, větší péči o fondy. Chtěli bychom archiv znovu nastartovat a ideálně ho otevřít, nabízet věci k bádání. Pevně věříme, že se tam dají najít i poklady. Už jsme započali spolupráci s Katedrou historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého,“ říká hlava olomouckého Fóra SI. Možná tak někdy budoucí historik zaměří svou diplomovou práci na junáckou minulost.

U skautů na Dolním náměstí lze domluvit i dočasnou kancelář. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Zároveň by v sídle Skautského institutu mohla vzniknout „muzejní část“, případně alespoň výstavy z vlastních sbírek a pramenů. Objevil se i na nápad na zřízení dočasné kanceláře, kde by lidé mohli pracovat nebo si tu domluvit setkání. „Chceme mít otevřené, tvořivé místo, kam není těžké se dostat,“ shrnuje Jan Buka.