Doba volá po dobrodružství a akci, říká filmový režisér Jan Haluza

O tom, že v Olomouci natočí film s detektivní zápletkou, měl režisér Jan Haluza jasno. Jeho nový snímek Případ pro Jáchyma Semiše je totiž už druhým filmem se stejným hrdinou. „Ten první jsem natáčel v amatérských podmínkách s kamarády ještě v době svých studií na Univerzitě Palackého. Přišlo mi tedy přirozené vrátit se s tímto tématem do Olomouce, a využít všech překrásných lokací a atmosféry,“ prozrazuje absolvent zdejší filmové vědy.

Dostat film od prvotní myšlenky až na filmové plátno je náročný a nákladný proces. Jan Haluza je na dobré cestě. Foto: www.facebook.com/PrvniAkcniHrdina

Pocta Vorlíčkovi a Lipskému

Případ pro Jáchyma Semiše je komiksově stylizovaná detektivka. Hlavní postava chce být superhrdinou a při stáži u policie se kriminalistům motá do jejich práce. „Nachomýtne se k vyšetřování vraždy zámeckého pána. Chodbami se plíží tajemný přízrak, v patách jsou mu krutí zabijáci a Jáchym se musí postavit nejen svému strachu, ale i vlastní minulosti,“ láká na snímek Jan Haluza, který odkazuje k českým filmovým klasikám Václava Vorlíčka a Oldřicha Lipského.

Hlavní roli si střihl Martin Donutil známý ze seriálu Četníci z Luhačovic, ve filmu se objevil i Radim Špaček, režisér filmů Zlatý Podraz a Pouta, za která obdržel Českého lva. „Radim Špaček hraje v mém druhém krátkém filmu První akční hrdina, který jsem natáčel nedlouho před Jáchymem. Nejen, že je vynikající režisér, ale je velkým překvapením, jak výborný je herec,“ zmiňuje Haluza.

Hlavní roli ve filmu První akční hrdina dostal Jiří Mádl (vpravo). Foto: Jan Hromádko

Filmaři natáčeli kromě Vlastivědného muzea a Václavského náměstí v Olomouci také na zámku v Čechách pod Kosířem nebo na zřícenině klášteru Kartouzka. Případ pro Jáchyma Semiše je koncipovaný jako pilotní díl případného seriálu. „S producentem Radanem Holáskem zvažujeme možnosti distribuce, plánujeme oslovit televize,“ říká k variantám, kde by mohl být film k vidění.

Musí se prosadit námět i tvůrce

Na plzeňském filmovém festivalu bude mít v polovině dubna premiéru jeho krátký film První akční hrdina. Snímek financoval Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a hlavní roli hraje Jiří Mádl. „Natáčím už od střední školy, amatérských filmů mám za sebou skoro dvě desítky. První akční hrdina a Případ pro Jáchyma Semiše jsou filmy, které vznikly v profesionálních podmínkách,“ říká Jan Haluza, který pracuje na volné noze jako režisér reklamních videí, působí jako dramaturg v komerční televizi a věnuje se vizuálním efektům a grafice.

O tom, že bude filmovým režisérem, snil fanoušek dobrodružných filmů Stevena Spielberga a Jamese Camerona odmala. Prosadit se ale není lehké. „Natočit film je samozřejmě nákladná a časově náročná záležitost. Nejde jen o to prosadit námět, ale pro začínajícího tvůrce je těžké prosadit i sám sebe a prokázat se,“ vysvětluje.

Jan Haluza chystá s producentem Radimem Procházkou sci-fi Černé slunce. Foto: Pavla Haluzová

Jako divák oceňuje filmy Martina Scorseseho, Stanleyho Kubricka, v českém prostředí obdivuje snímky Jana Svěráka, Jiřího Menzela, Ladislava Smoljaka, Oldřicha Lipského nebo Jana Němce. Sám by se rád věnoval dobrodružnému, případně akčnímu žánru. „Kvůli omezeným prostředkům jsou tyto žánry u nás složitější natáčet, ale současná doba po oživení žánrové tvorby volá. Nejdůležitější je pro mě ale vždy téma a příběh,“ přiznává.

Aktuálně pracuje na několika projektech. S producentem Radimem Procházkou chystá sci-fi Černé slunce, jehož scénář získal podporu Státního fondu. Přepisuje komedii s Jiřím Mádlem o trampotách nečekaného otcovství. Sepsané už má i náměty k dalším dílům série Případy pro Jáchyma Semiše. „V tomto případě čekáme, jestli zarezonuje náš pilotní díl,“ uzavírá Jan Haluza.