Ekologické dny Olomouc se chystají prozkoumat nové mýty

Ekologické dny Olomouc, svátek pro všechny milovníky přírody, začínají 24. dubna. Až do 5. května mohou lidé navštěvovat besedy, přednášky, výstavy nebo se připojit k některé z mnoha vycházek. Program se bude odehrávat v centru ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou, v olomouckém Divadle hudby, v Muzeu umění či v galerii Caesar. Ekojarmark bude už tradičně 1. května na olomouckém Horním náměstí.

Diváci loňských besed Ekologických dnů Olomouc v Divadle hudby. Foto: www.slunakov.cz

Mohou letos diváci čekat nějaký trhák? „Chceme, aby každá část našeho bohatého programu byla trhákem. Ale vážně: o trhák nám nejde. Doufám však, že opět nabídneme zvídavým laikům důvod k přemýšlení na besedách, mnoho překvapujících informací při výletech se skvělými průvodci, prožitek jara při poslechu zpěvu ptáků a kvákání žab, potěšení ze setkání na Ekojarmarku se stánky s hravě podanými informacemi o přírodě, tradičními řemesly, dobrou hudbou, výtečnými texty. První máj jsme proměnili ze svátku práce na oslavu života,“ shrnul ředitel Sluňákova Michal Bartoš. Za Ekologickými dny Olomouc (EDO) stojí už od roku 1992.

Jednou z kapel na prvomájovém ekojarmarku v Olomouci budou -123 minut. Foto: minus123minut.cz

Hudebně literární večírek v Rajské zahradě

Podle Bartoše se EDO drží základních programových orientačních bodů festivalu pro lidi, kteří si jej již oblíbili a sjíždějí se na něj zdaleka. „Samozřejmě si přejeme, aby si i noví návštěvníci v pestrém programu našli něco, co je osloví. Novinkou by snad šlo nazvat letošní zahájení festivalu, se kterým byly dlouho spojeny varhanní koncerty. Letos nás čeká hudebně literární večírek v Rajské zahradě Františka Skály. Své literární dílo zde představí v autorském čtení J. H. Krchovský, Eva Turnová a Hana Lundiaková a doprovodí je skupiny Krch-off band a Stinka,“ přiblížil Bartoš část programu, který se odehraje v Domu přírody Litovelského Pomoraví.

Návštěvníci se mohou dále těšit například na kněze, teologa a přírodovědce Marka Orko Váchu, profesora psychiatrie Cyrila Höschla, geologa Václava Cílka, básnířku Sylvu Fischerovou či socioložku Terezu Stöckelovou. Z vycházek do přírody si jistě vybere každý: za ranním ptačím zpěvem, do Litovelského Pomoraví, za slavíky či kvákajícími žábami.

Olomoucký ekojarmark v roce 2018. Foto: www.slunakov.cz

Společné téma s festivalem Academia film Olomouc

Hlavním tématem letošních EDO jsou Nové mýty. Jak uvádí Michal Bartoš, téma dříve bývalo spojeno zejména s besedami festivalu. Zpočátku byly přednášky a diskuse založeny na zajímavých osobnostech našeho veřejného prostoru (Zdeněk Neubauer, Stanislav Komárek a další), postupně se však část programu začala věnovat nějakému tématu. „Nejprve jsem témata vybíral já, nyní je po celý rok hledáme s přáteli, ale také s hosty festivalu, zejména s Václavem Bělohradským a Davidem Storchem. A letos vlastně došlo k jednomu zásadně odlišnému momentu od předchozích let. Již dlouho se EDO konají v dubnu společně s festivalem Academia film Olomouc. Náš program se letos termínově zcela překrývá. Nejprve nás to překvapilo a přemýšleli jsme, jak program přesunout do jiného termínu, ale pak jsme se sešli a dohodli se na dvou festivalech v jednom městě a s jedním tématem. AFO již téma mělo: Mýtus. No a my jsme se přidali a zvolili si téma Nové mýty. Pozveme lidi na společnou poradu o našem světě, na diskusi, zda opět neotvíráme Pandořiny skříňky v době antropocénu,“ přiblížil Michal Bartoš.

Bližší informace o programu letošních Ekologických dnů najdou zájemci na webových stránkách akce.

Koncerty EDO 2019

1. května, Horní náměstí v Olomouci

9.30 Marshall Malinovsky
10.00 Václav Marek his Blue star
12.00 Hm…
13.30 Žamboši
15.00 Jablkoň
16.30 -123 minut
18.00 Zrní
19.30 Longital