Academia film Olomouc navyšuje kapacitu. Zájem diváků stále roste

Na konci dubna čeká na všechny milovníky populárně-vědeckých filmů již 54. ročník festivalu Academia film Olomouc. Ve dnech 23. až 28. dubna ožijí některá olomoucká divadla a muzea, Umělecké centrum UP, kino Metropol a další prostory v centru města rušným festivalovým životem.

Zařazení snímky jsou špičkou světové populárně-vědecké produkce. Ilustrační foto: AFO

Hlavním letošním tématem je Mýtus. „Mýty nás obklopují všude a ovlivňují naše vnímání světa. Budeme proto ukazovat, jak je důležité se kriticky dívat na věci, které nám přijdou ve společnosti samozřejmé, že je důležité znát historii, a to nejen tu, kterou píší vítězové,“ objasnila hlavní programové zaměření letošního ročníku za AFO Nikol Láryšová. Mýtus pak doplní další programové sekce: Propaganda, Měsíc (v souvislosti s 50. výročím přistání mise Apollo 11 na měsíčním povrchu), Zapomenuté dějiny, Původ umění a Bojovnice.

Návrat populárního Dawkinse, nově virtual reality zóna

Bohatý festivalový program přiblíží taje planety Země i vesmíru, představí zásadní posuny ve vědeckých objevech formou faktografických filmů, dokumentů a diskusí, přednášek či panelových debat s hosty z oblasti vědy i filmového průmyslu. Doprovodný program zavede diváky do veřejného prostoru i virtuální reality, představí jak 3D tisk, tak také alternativní hudební scénu.

Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Academia film Olomouc je Mýtus. Foto: AFO

„Troufám si říct, že letos bude opět největším trhákem přednáška evolučního biologa Richarda Dawkinse. Dále samozřejmě všechny filmy, soutěžní i nesoutěžní, které představují špičku světové populárně-vědecké produkce,“ uvedla Láryšová s tím, že letošní festival zaznamená zásadní nárůst kapacity. „Každoročně přichází více lidí a my se snažíme jim vyjít vstříc a festival podle možností rozšiřovat. Letos tak budeme mít navíc celý týden sál pro 500 lidí v Redutě, novou virtual reality zónu, kde budeme pouštět snímky z virtuálního prostředí, mnoho výstav a bohatší doprovodný program a program pro děti AFO Junior,“ dodala členka organizačního týmu.