Letní čítárna v olomouckých Smetanových sadech prokoukne

Zamířit nejen s knížkou do olomouckých Smetanových sadů bude lákavější. Správci parku chystají na jaro úpravy letní čítárny.

Rozpadlé cesty u čítárny nahradí mlatový povrch. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

Výstaviště Flora Olomouc chce prostor za historickou oranžerií vyčistit od suchých stromů a keřů. „Výsadby byly původně zamýšlené jako pozadí pro krátkodobé expozice výstav. Nepočítalo se s nimi do budoucna. Dřeviny jsou krátkověké a na mnoha místech už dosluhují,“ řekl provozní náměstek VFO Zdeněk Šup. Nahradit je mají především listnaté dřeviny. Vzniknout by měla otevřená kompozice navazující na park nad alejí. Rozpadlý povrch cestiček nahradí mlat, zahradníci vysejí nový trávník.

Na valech porostou luční směsi

Další úpravy nastíní projekt, který bude vycházet z územní studie zahradního architekta Zdeňka Sendlera. „Vrátí se osetí terénních modelací, kopečků. Porostou na nich speciální luční směsi, tahle část se nebude sekat na nízko, vznikne tam odpočinková zóna a sedací prvky budou postupně obměňovány,“ dodal ke kmenům ponechávaným u cesty, aby v nich mohli žít brouci. Práce mají začít nejpozději v dubnu.

Ztrouchnivělé kmeny ve Smetanových sadech chce letos Výstaviště Flora Olomouc nahradit novými. Foto: Ondřej Zuntych/Hanácké noviny

V plánu jsou i úpravy nedalekého jezírka. Změny ale nepřijdou tak rychle. „Vize je taková, že má dojít k přebudování na biobazén, biojezírko, aby voda měla schopnost samočištění a nedocházelo tam k jevům známým z léta,“ připomněl Šup zarůstání řasami. Investici by hradilo město.