Objev po letech. Našla se Mánesova kresba zámku pro rod Tarouců

Už to vypadalo, že kresbu zámku Čechy pod Kosířem od Josefa Mánesa nikdo nikdy neuvidí. Loni se ovšem dílo našlo. Roky bylo uložené na zámku Lysice na jižní Moravě. Nyní si ho mohou zájemci opět prohlédnout.

Kresba zámku v Čechách pod Kosířem od Josefa Mánesa byla uložená na zámku Lysice na jižní Moravě. Zdroj: VMO

V pořadí čtvrtá sezona začala na zámku Čechy pod Kosířem na konci dubna. Do místa známého díky rozsáhlému parku a malířově působení zamířilo minulý rok přes 44 tisíc návštěvníků. „Loni na podzim byla v Mánesově altánu v zámeckém parku otevřena první část nové expozice kreseb Josefa Mánesa, která se věnuje jeho pracím s lidovou tematikou. Přístupná je v rámci komentovaných prohlídek parku nebo při mimořádných akcích. Teď jsme otevřeli druhou část této expozice instalovanou přímo v zámeckých interiérech. Věnuje se Mánesově tvorbě určené jeho šlechtickým mecenášům,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci, které památku spravuje.

Kresba byla součástí kolekce z roku

Vedle podobizen panstva může zaujmout kompletní soubor Eposu o Hanselburgu. Průvodci se budou zaměřovat také na originál od druhé světové války nezvěstné kresby zámku, která byla jako dílo Josefa Mánesa identifikována v závěru loňského roku. „Patří do kolekce pěti kreseb vyhotovených na přání hraběnky Gizely Silva-Tarouca z roku 1856. Dosud se pouze vědělo, že je ve sbírkách Moravské galerie v Brně a v podobě kopie prezentované v altánu v našem parku,“ řekl kastelán zámku Čechy pod Kosířem Martin Váňa. Kresba se do sbírek nejspíš dostala náhodou. „Po druhé světové válce památkový ústav ještě disponoval prostředky na nákupy hodnotných uměleckých děl, avšak původ díla odhalen tehdy nebyl,“ doplnil. Mánesovo autorství se tak potvrdilo teprve nyní po důkladném zkoumání a spolupráci Národního památkového ústavu se správci zámku.

Rekonstrukce, koncerty i divadlo

Čechy pod Kosířem se postupně opravují. Letos bude po téměř dvou letech hotová nová střecha a finišují také projekční práce na zahájení další etapy rekonstrukce. „Tentokrát by se měla zaměřit na opravu východního a severního křídla a na vnitřní zámecké nádvoří,“ popsal Petr Vrána, náměstek hejtmana Olomouckého kraje, který zámek vlastní.

Nabídka kulturních akcí v areálu bude letos bohatá. Program Kulturního léta slibuje na 22. června pilotní ročník Svatojánských zámeckých hodů. „Před prázdninami bude jedním z pomyslných vrcholů open-air koncert Anny K. 27. června. V srpnu se mohou příznivci Thálie těšit na divadelní představení Cavewoman pod širým nebem, volné pokračování kultovní one-man show Caveman,“ vypíchl ředitel muzea.

Na zámku myslí i na komfortnější služby pro zákazníky. Na pokladně je teď možné platit bezhotovostně a vstupenky na velké akce půjde zakoupit v předprodeji přes internetový vstupenkový portál.