Unikátní kubistický altán ve Šternberku hledá po opravě využití

Sloužil jako cukrárna i skautům jako klubovna. Po letech chátrání teď začne památkově chráněný altán ve Šternberku na Olomoucku psát novou kapitolu. Za záchranu unikátní stavby ve městě vznikla i petice, šternberská radnice nyní hledá pro objekt další využití.

Altán sloužil jako cukrárna, později v něm měli skauti klubovnu. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Altán v Tyršových sadech pod startem známé tratě Ecce Homo stojí od roku 1930. „Původně to byla cukrárna. Park tehdy fungoval určitě jinak než dnes, víc se tam chodilo. Pro mnoho lidí je to jedna z původních stop Šternberka. Byla by škoda toho nevyužít,“ říká architekt Ondřej Spusta ze šternberského studia Masparti, které se na obnově podílelo. Investici platí místní radnice, která vynaložila přes milion a půl korun.

Budova v minulosti byla také skautskou klubovnou a to v 60. letech a po revoluci. Před rokem 1989 v ní byl i sklad zahradnického nářadí. „Je to velmi zajímavá stavba. Stavaři tehdy použili stejné postupy jako u kubistických staveb. Zeď se vyzdila a pak se sekáním docílilo požadovaných tvarů, při opravě to bylo krásně vidět. Ještě tam byly stopy tužek a sekání. Výjimečná je i proto, že kubistických staveb v České republice moc není, hlavně kvůli náročnému zpracování,“ říká.

Neobvyklá stavba s původní brizolitovou omítkou

O záchraně altánu vystavěném ve stylu art deco s kubizujícími prvky se začalo ve Šternberku mluvit před sedmi lety. Tehdy mu hrozilo, že bude srovnán se zemí. Na jeho záchranu proto vznikla iniciativa a lidé podepisovali i petici. „My jsme o stavbě začali mluvit v roce 2014 a to spolu s pracovníky Národního památkového ústavu a s lidmi z iniciativy. V roce 2015 se podařilo altán zapsat na seznam nemovitých kulturních památek a město se pak rozhodlo ho opravit. Jeho hodnota je velká, minimálně pro region, není to jen nějaký běžný altán v parku,“ pokračuje Ondřej Spusta.

Od roku 2015 je altán nemovitou kulturní památkou. Foto: Petra Pášová/Hanácké noviny

Záchranu rozdělily zúčastněné firmy do dvou etap. V roce 2017 doplnili stavebníci chybějící základy a aktuálně řemeslníci dokončili omítky a vsadili repasovaná okna. „Jako omítku jsme opět použili brizolit v původním narůžovělém odstínu. Výhodou bylo, že stavební firma, která měla obnovu fasády na starost, s ní ještě uměla pracovat. Dnes totiž u každé památky narážíte na to, že možnosti jsou sice velké, přesto ale hodně odlišné od původního řemesla. Nic nejde udělat stejně jako kdysi. Tady to ovšem dopadlo velmi dobře,“ míní architekt. 

Město hledá nápad na využití

Ondřej Spusta teď doufá, že se podaří zelený kout nedaleko centra Šternberka včlenit do běžného života obyvatel. „Ve spodní části parku před deseti lety zahájila provoz kavárna, která tam opět přivedla lidi. Teď město altán spravilo, to je další krok, díky kterému park může fungovat ještě líp. Potenciál má určitě velký a možností pro využití je hodně,“ tuší architekt.

Na záchranu ojedinělé stavby podepisovali ve Šternberku petici. Stav v roce 2015. Foto: archiv Hanáckých novin

Nápadům na využití opraveného altánu v parku je otevřené i vedení města. „Zveřejnili jsme výzvu pro podávání nabídek na užívání této stavby. Přijímáme je do 30. června,“ uvedla mluvčí města Irena Černocká. Z návrhů pak budou vybírat radní.

Památka je po rekonstrukci ve večerních hodinách nasvícena tak, aby se stala dominantou sadů. Slavnostní otevření je naplánované na středu 12. června od 16.30 hodin.